W pracy handlowca, która cechuje się koniecznością częstego wprowadzania zmian i dopasowywania się do panujących na rynku trendów, bardzo ważne jest planowanie. Idealnym sposobem wydaje się więc skorzystanie z reguł japońskiej filozofii Kaizen, która krok po kroku przeprowadzi cię przez proces sprzedaży i pomoże w uzyskaniu pożądanego wyniku. Należy z niej jednak korzystać ostrożnie, by nie zgubić się w gąszczu ciągłych zmian i nieustannego dążenia do perfekcji. 

Japonia to kraj o dziwnych zwyczajach. Wiesz, że nie wolno tam tańczyć w nocy? Prawo obejmujące ten zakaz obowiązuje od 1948 r., a jego wprowadzenie miało bezpośrednio wpłynąć na publiczną moralność. Policja regularnie weryfikuje, czy prawo jest przestrzegane. Ciekawostką jest też fakt, że istnieje niepisana umowa między sprzedawcami, zgodnie z którą w każdego przyłapanego złodzieja rzuca się przygotowanymi uprzednio balonami, wypełnionymi farbą. Ta metoda pomaga policji szybciej złapać złodzieja i jest powszechnie akceptowana przez społeczeństwo. No, może nie przez złodziei. Na pierwszy rzut oka zasady wprowadzane przez Japończyków wydawać się mogą dość ekscentryczne, jednak ich idea jest prosta – dbają o to, by w ich świecie panowało prawo, a moralność była na wysokim poziomie. Podobnie jest w wykonywanej przez nich pracy.

Często można usłyszeć, że coś działa jak w szwajcarskim zegarku lub ma niemiecką jakość. To, co z pewnością można powiedzieć o Japończykach, to to, że są oni perfekcjonistami. I choć perfekcjonizm sam w sobie może mieć pejoratywny wydźwięk, to jego wykorzystanie w sposób mądry prowadzi do korzyści. Przykładem mądrego wykorzystania perfekcjonizmu jest filozofia Kaizen, w dosłownym tłumaczeniu filozofia „dobrej zmiany” (Kai – zmiana, Zen – dobry). W myśl tej filozofii, niemal każdy aspekt życia sprowadzać się powinien do permanentnego procesu ulepszania.

Kaizen – jak to się zaczęło?

Początków Kaizen należy doszukiwać się w kryzysie, jakiego doświadczyła Japonia po II wojnie światowej. Reglamentacja zasobów niezbędnych do codziennego funkcjonowania, takich jak woda, pożywienie, a przede wszystkim ogromne ograniczenia dotyczące tak fundamentalnej kwestii, jaką jest samo miejsce życia, spowodowały, że wprowadzanie oszczędności stało się koniecznością niemal dla każdego Japończyka.

Za największego propagatora filozofii Kaizen na świecie uznawany jest Masaaki Imai – japoński menedżer i autor wydanej ponad 30 lat temu książki „Kaizen: The Key to Japan’s Competitive Success”. Książka została przełożona na ponad 20 języków, dzięki czemu trafiła w ręce menedżerów wyższego szczebla w wielu zakątkach świata. Właśnie tak rozpoczął się proces Kaizen w światowym wymiarze.

Masaaki rozpoczął zgłębianie tajników zarządzania, mając nieco ponad 25 lat, gdy został wysłany wraz z grupą doświadczonych japońskich biznesmenów do Stanów Zjednoczonych, by zaczerpnąć wiedzy i w konsekwencji wykorzystać amerykańskie standardy do podniesienia efektywności japońskich organizacji.

Współcześnie owoce tych podróży przekładają się nie tylko na grunt zarządzania przedsiębiorstwem czy zwiększenia efektywności produkcji. Kaizen z powodzeniem zastosować można w zarządzaniu swoim życiem i własną pracą. Zwłaszcza gdy w grę wchodzą funkcje wymagające sporej samodyscypliny i regularnej pracy nad wzmacnianiem swoich kompetencji. Kaizen to filozofia, która może przynieść niesamowite rezultaty każdemu handlowcowi.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Kiedy relacje stają się przeszkodą w sprzedaży

AS_27_12.jpg

Śledząc publikacje branżowe i różne sprzedażowe autorytety, nietrudno dojść do wniosku, że kluczem do serca, a następnie portfela klienta i jego organizacji jest zbudowanie i podtrzymywanie relacji. Rzeczywiście, ich rola jest bardzo istotna, ale bywa, że silne relacje z klientem, zamiast stać się trampoliną do sprzedażowego sukcesu, przynoszą więcej problemów niż pieniędzy. Gdzie przebiega granica?

Czytaj więcej

W co grają klienci?

AS_26_14.jpg

Sprzedaż to gra. Rozgrywka, w której jedna i druga strona dopuszcza się nieczystych zagrywek. Blef, manipulacje, nieuczciwe zagrania – to nieodłączny element całego procesu. Gdzie w tym wszystkim jest miejsce na partnerską i autentyczną relację?

Czytaj więcej

Storytelling ‑ fakty i mity

AS_25_12.jpg

Storytelling jest coraz bardziej popularnym narzędziem w sprzedaży, a dopracowany i wyćwiczony może przynosić wymierne efekty w postaci wzrostu wyników i ułatwionego nawiązywania relacji z klientami. Jest jednak kilka mitów o storytellingu, które, mimo że nie mają zbyt wiele wspólnego z prawdą, wciąż krążą w świecie sprzedaży. Przyjrzyjmy się trzem popularnym tezom o tej technice i sprawdźmy, czy są prawdziwe.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama