W świecie sprzedaży, gdzie liczba kontaktów interpersonalnych z klientami, dostawcami, partnerami, współpracownikami jest ponadprzeciętnie wysoka, warto znaleźć czas na przeanalizowanie, jaką markę udało nam się stworzyć do tej pory i jakie pozytywne lub negatywne konsekwencje są jej efektem.

Personal branding, czyli jak budować swoją osobistą markę w sprzedaży
Personal branding to hasło cieszące się ostatnio dużą popularnością. Pojawia się jako temat wielu artykułów, szkoleń czy celów realizowanych w ramach procesów mentoringowo-coachingowych. Chcemy nauczyć się, jak budować swoją markę osobistą, aby skutecznie realizować się w wybranej roli, nie zdając sobie często sprawy z faktu, że każdy z nas… ma już markę osobistą, która jest efektem naszych dotychczasowych zachowań, prezentowanych postaw i doświadczeń.

Czym jest marka osobista?

To twój wizerunek, zebrany kapitał reputacyjny, na podstawie którego otaczający cię ludzie decydują się na wchodzenie z tobą w relacje zawodowe i prywatne lub unikają ich ze względu na krytyczną ocenę twojej marki. Joanna Malinowska-Parzydło, autorka książki „Jesteś marką. Jak odnieść sukces i pozostać sobą”, zwraca uwagę na fakt, że nasza marka to nasz kapitał strategiczny, który zwłaszcza w obszarach zawodowych będzie decydował o sukcesie lub porażce. Współczesny świat jest tak zróżnicowany i przesycony informacjami, że większość konsumentów kieruje się w swoich wyborach drogowskazami – markami, co ułatwia dokonanie wyboru spośród tysięcy istniejących możliwości. Chcesz się wyróżnić na rynku sprzedaży? Przeanalizuj, jaki wizerunek rynkowy zbudowałeś do tej pory i zastanów się, czy nie należy zmodyfikować przyjętej strategii1.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem, jaki powinniśmy podjąć, jest przyjrzenie się naszemu wizerunkowi, który już funkcjonuje na rynku sprzedaży, na podstawie którego definiują naszą markę klienci, partnerzy czy konkurencja. Kluczowe obszary eksploracji pozwolą odpowiedzieć na pytania:

 • Jakim jestem sprzedawcą? Jakie mam talenty? Czym się wyróżniam, a co mnie ogranicza, czego nie potrafię?
 • Jak postrzegają mnie klienci? Czy i co na mój temat sądzi konkurencja? Gdzie sprzedaję swoją markę?
 • Jaki wizerunek kreuję w mediach społecznościowych, a jak jestem postrzegany na co dzień? Czy jestem spójny?
 • Z jakich zasobów intelektualnych/materialnych/osobowych korzystam? W jaki sposób wspiera/osłabia to moją markę zawodową?
 • Jaki jest cel podejmowanych działań? Co jest dla mnie wartością? Na czym opieram budowanie zaufania i profesjonalizmu mojej marki? Do czego dążę?

Czas poświęcony na rzetelne przeanalizowanie tematu i uczciwe udzielenie odpowiedzi na postawione pytania umożliwi przejście do kolejnego etapu, jakim będzie stworzenie marki sprzedawcy premium, czyli brandu, który pozwoli wyróżnić się na rynku i dotrzeć do grona pożądanych klientów.

Kluczowe warunki zbudowania wiarygodnej marki sprzedawcy

W dzisiejszych czasach do zbudowania rozpoznawalnej i profesjonalnej marki konieczna jest obecność w mediach społecznościowych. Skoro dokonałeś już analizy dotychczasowych działań i wizerunku, jaki udało ci się stworzyć, zastanów się czy twoje zawodowe „ja offline” jest spójne z twoim „ja online”. To podstawa do zbudowania wiarygodności przekazu.

Czy twój profil i aktywność w mediach społecznościowych są zgodne z wizerunkiem, jaki budujesz na co dzień w bezpośrednich kontaktach interpersonalnych? Jeżeli celem podejmowanych aktywności, takich jak: wystąpienia publiczne, prowadzenie spotkań z partnerami czy pisanie artykułów w prasie branżowej jest zbudowanie marki profesjonalnego handlowca, to sprawdź, co komunikujesz światu na portalach społecznościowych. Niekulturalne komentarze, niecenzuralne zdjęcia czy nieodpowiednie słownictwo, którego używasz na portalach społecznościowych, traktując je jako obszar prywatnej działalności, mogą skutecznie zniwelować wysiłek, jaki włożyłeś w zbudowanie marki profesjonalnego handlowca. Pamiętaj, że w świecie, w którym proces zakupowy został skrócony o etap wyboru i oceny produktu/usługi, jaki klienci podejmują samodzielnie na podstawie informacji dostępnych w sieci, kontrahenci tą samą drogą zweryfikują twoją zawodową wiarygodność i kompetencje. Decydując się zatem na jakąkolwiek aktywność online, zastanów się, w jaki sposób może ona wzmocnić lub osłabić twoją markę, wpłynąć na twój wizerunek eksperta w swojej dziedzinie.

Miejsca aktywności ja offline:

Miejsca aktywności ja online:

 • miejsce pracy
 • spotkania z klientami/partnerami/ dostawcami
 • artykuły eksperckie
 • konferencje
 • organizacje, w których działasz
 • prowadzone szkolenia, spotkania networkingowe, wystąpienia publiczne
 • targi
 • eventy sprzedażowe
 • LinkedIn
 • YouTube
 • Instagram
 • Facebook
 • GoldenLine
 • Twitter
 • strona WWW
 • blog
 • platforma sprzedażowa
 • webinary
 • komentarze
 • fora, czaty

Pozostałe 60% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Możesz też zobaczyć ten artykuł i wiele innych w naszym portalu Sprzedaz 24. Wystarczy, że klikniesz tutaj.

Ulubione Drukuj

Zobacz również

Wspomnienia sprzedawcy: Jak radzić sobie z wypaleniem i brakiem motywacji?

Wspomnienia sprzedawcy: Jak radzić sobie z wypaleniem i brakiem motywacji?

Prezentujemy cykl artykułów opartych na wspomnieniach Dawida – doradcy pośrednictwa finansowego. Opisując case study z różnych etapów jego kariery, pokazujemy techniki i patenty, które pomogły mu odnieść sukces w sprzedaży. Część 17: Co robić, gdy czujemy brak motywacji i wypalenie sprzedażą?

Czytaj więcej

Jak się wyróżnić, jeżeli wiele firm sprzedaje bardzo podobny produkt?

Jak się wyróżnić, jeżeli wiele firm sprzedaje bardzo podobny produkt?

Kiedy w naszym kraju skończył się mało chwalebny okres występowania na sklepowych półkach jedynie octu, wpadliśmy w drugi koniec skali – nagle zalała nas lawina wszelkich dóbr. Dla przykładu: lodówki z jogurtami w supermarkecie mogą dziś liczyć sobie kilkadziesiąt metrów długości i mało kogo ta sytuacja dziwi. Liczba dostępnych produktów jest tak duża, że jest prawie pewne, że ktoś, gdzieś, sprzedaje coś zbliżonego do naszej oferty. Co, jeśli te podobieństwa są naprawdę duże? Jak sobie radzić na takim rynku sprzedaży?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama