Blog sposobem na sprzedaż

Michał Lisiecki   As Sprzedaży 15/2018 Tylko on-line

Blog jako narzędzie pozyskiwania uwagi już dawno został przetestowany pod kątem skuteczności dotarcia do klientów. Jeśli twoja firma nie ma jeszcze bloga to znaczy, że albo jesteście marką, która musi opędzać się od klientów, albo wiele osób, które mogłyby dokonać u was zakupów po prostu tego nie robi, dlatego, że nie dostarczacie im odpowiednich powodów. Prowadzenie bloga firmowego jest tanim i skutecznym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów.

Ludzie coraz częściej poszukują informacji w internecie. Na forach internetowych i grupach w mediach społecznościowych pełno jest zapytań typu „Jak zrobić…?” albo „Poszukuję specjalisty od… Możecie kogoś polecić?”. Niezależnie od tego w jakiej działasz branży, możesz przekierować część z tych zapytań na swoją stronę firmową z blogiem, a ludzi, którym pomożesz w rozwiązaniu ich problemów (z cieknącym kranem, gotówką do zainwestowania, organizacją swojego czasu), możesz przekonwertować w swoich klientów. Wszystko to za pomocą bloga. Jeśli dostarczysz swoim czytelnikom wartościowych informacji, będą o tobie wspominać, udostępniać twoje wpisy i polecać cię jako eksperta w danej dziedzinie.

Od czego zacząć?

Aby prowadzić bloga, wcale nie trzeba być wirtuozem słowa i mistrzem ciętej riposty, choć tzw. „lekkie pióro” jest dużym autem w tej działalności. Na początek zastanów się i spisz wszystkie pomysły na tematy wpisów na bloga, jakie tylko przyjdą ci do głowy. Specjaliści od marketingu internetowego twierdzą, że jeśli podczas takiej sesji wygeneruje się 50 tematów, można zacząć prowadzić bloga, bowiem te 50 tematów starczy mniej więcej na rok działalności – przy założeniu, że będziemy umieszczać nowy wpis raz w tygodniu.

O czym pisać?

Jeśli zajmujesz się sprzedażą produktów finansowych – umieszczaj wpisy o inwestowaniu pieniędzy i poruszaniu się w bankowych zawiłościach. W branży budowlanej możesz pisać o tym, jak rozpoznać dobrej jakości materiały budowlane. Znam przypadek wulkanizatora, który swoim czytelnikom podpowiadał rozwiązania nietypowych problemów związanych z kołami samochodów – np. jak zmienić koło, kiedy nie mamy przy sobie lewarka. Im bardziej praktyczne porady będziesz publikował na blogu, tym więcej przyciągniesz potencjalnych klientów i w efekcie zbudujesz wizerunek eksperta w swojej dziedzinie. Unikaj natomiast pisania o swoich sukcesach i wystawiania sobie samemu laurek. Pamiętaj, że czytelnicy blogów poszukują na nich odpowiedzi na własne pytania i problemy. Warto obserwować grupy tematyczne w mediach społecznościowych lub fora internetowe i wyłapywać najczęściej pojawiające się zapytania. Jeśli potrafisz pomóc – masz gotowy temat na bloga. Dobrze również śledzić aktualne wydarzenia ze swojej branży i opisywać je w kontekście tego, co może zainteresować czytelników. W ten sposób pokazujesz, że jesteś na bieżąco i budujesz swój autorytet.

Kiedy czytelnik staje się klientem

Uruchamiając bloga firmowego nie należy nastawiać się na to, że po pierwszych wpisach sprzedaż gwałtownie wzrośnie. Ludzie najpierw muszą przyzwyczaić się do tego, że blog w ogóle istnieje. Nie zaszkodzi nieco go wypromować, np. za pomocą płatnych postów na Facebooku czy innej platformie społecznościowej. Możesz to zrobić również bezpłatnie, jednak wtedy musisz się liczyć z dłuższym czasem docierania do większej grupy czytelników. Kiedy już pozyskasz grupę czytelników, musisz im pokazać, że na blogu nie uprawiasz sprzedaży, lecz rozwiązujesz realne problemy, które ich dotyczą. Co trzy lub cztery wpisy możesz sobie pozwolić na jeden, w którym umieścisz lokowanie produktu własnej firmy. No chyba, że pojawi się konkretne zapytanie od czytelnika z prośbą o polecenie konkretnego produktu/usługi. Wówczas możesz podsunąć rozwiązanie, które sprzedajesz.

Z czasem, czytelnicy bloga przekonają się, że to, o czym piszesz, jest dla nich wartościowe i będą skłonni traktować cię jako cenne źródło informacji, a część z nich zacznie korzystać z twojej oferty. Dodatkową wartością jest to, że czytelnicy będą udostępniać wpisy i dzielić się informacjami przeczytanymi na blogu. Być może niektóre treści dotrą do naprawdę szerokiego grona czytelników. Taki darmowy marketing to prawdziwy Święty Graal wszystkich blogerów.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Drukuj

Zobacz również

Polecamy

Archiwum