Analiza strategiczna jest najważniejszym elementem potrzebnym do stworzenia biznesplanu, a jej celem jest wybór oraz prezentacja konkretnej strategii, jaka zostanie przyjęta przez przedsiębiorstwo w celu zrealizowania wytyczonych celów. Prawidłowo przeprowadzona jest nie tylko drogowskazem do realizacji strategii firmy, ale także ogranicza ryzyko niepowodzenia przedsięwzięcia biznesowego.

Niezależnie od tego czy zarządzamy firmą, chcemy otworzyć własną działalność, czy też jesteśmy po prostu pracownikiem określonej organizacji, warto mieć świadomość strategii, którą ona realizuje, a także naszej roli w realizacji tejże strategii. Zanim jednak taka strategia powstanie, konieczne jest wykonanie analizy strategicznej, która pozwoli określić pozycję firmy na rynku oraz zdefiniować cel, do którego będzie dążyć. Biznesplan z kolei jest wynikową celu, który jako firma chcemy osiągnąć.

Od analizy do biznesplanu

Żadna firma nie działa w próżni. Dlatego zarządzając przedsiębiorstwem lub planując nowe przedsięwzięcie biznesowe (np. rozpoczęcie własnej działalności czy też wprowadzenie nowego produktu lub usługi na rynek w ramach aktualnie prowadzonego biznesu), warto zastanowić się, w jakim otoczeniu rynkowym działamy oraz podsumować, jakie są silne i słabe strony naszego projektu, a także szanse i zagrożenia, które mogą przesądzić o jego powodzeniu. To podstawowy element analizy strategicznej. Opierając się na tych danych – które powinny zostać podsumowane na piśmie, aby móc do nich w każdej chwili wrócić – możemy określić nasz cel i zacząć przygotowywać konkretną strategię działania. Jej rezultatem będzie biznesplan zawierający ocenę opłacalności danego przedsięwzięcia biznesowego.

Dlaczego warto mieć biznesplan?

Biznesplan to mapa przedsięwzięcia, narzędzie podsumowujące czy jest ono opłacalne lub – jeśli wymaga większych inwestycji na początku – kiedy zacznie się zwracać. Obejmuje spis celów i zadań, jakie stawia się przed firmą lub danym projektem. Jest to także dokument zawierający podsumowanie konkretnych liczb (m.in. przychodów i kosztów), które założyliśmy opierając się na wnioskach z analizy strategicznej. W dużym skrócie – biznesplan powinien dowodzić, że zakładana działalność docelowo zapewni płynność finansową oraz przyniesie zysk wystarczający na pokrycie wszelkich wydatków z nią związanych.

Postępowanie krok po kroku zgodnie z biznesplanem pomaga w lepszej organizacji pracy i zwiększa szansę na sukces biznesowy. Ponadto, odnosząc się do niego, możemy w uporządkowany sposób informować na bieżąco swoich przełożonych lub partnerów biznesowych o rozwoju przedsięwzięcia. Jeśli natomiast do realizacji biznesu potrzebujemy finansowania zewnętrznego, dobry biznesplan będzie niezbędnym załącznikiem do wniosku o kredyt lub dotację.

Analizę strategiczną warto przygotować, jeśli:

  • planujesz uruchomienie nowej firmy lub własnego biznesu;
  • planujesz realizację nowego, dużego projektu w ramach obecnej organizacji (np. wprowadzenie nowej oferty na rynek lub pozyskanie nowej, strategicznej grupy klientów);
  • prowadzisz już firmę, ale nigdy nie przygotowywałeś analizy strategicznej dla swojego biznesu – w tej sytuacji pomoże ci ona zdefiniować cele i obrać właściwą strategię działania na najbliższą przyszłość, mając na uwadze zachodzące w otoczeniu rynkowym zmiany.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Wspomnienia sprzedawcy: Jak pozwolić klientowi doświadczać twojego produktu lub usługi?

AS_28_75.jpg

Prezentujemy cykl artykułów opartych na wspomnieniach Dawida – doradcy pośrednictwa finansowego. Opisując case study z różnych etapów jego kariery, pokazujemy techniki i patenty, które pomogły mu odnieść sukces w sprzedaży. Część 10: Jak pozwolić klientowi doświadczać twojego produktu lub usługi?

Czytaj więcej

Jak zbierać informacje o kliencie, zanim zaczniemy z nim kontakt handlowy?

AS_28_52.jpg

Dzisiejszy klient oczekuje rozmowy opartej na wiedzy. Zmienił się jednak temat tej rozmowy. Wiedza o produkcie stanowi zaledwie bilet wstępu. Tak naprawdę liczy się to, jak dobrze rozumiesz świat klienta oraz co wiesz o wyzwaniach i szansach, które przed nim stoją. Dzięki temu łatwiej inicjować kontakt z nowym klientem i prowadzić partnerską rozmowę, w której cena schodzi na dalszy plan.

Czytaj więcej

Aby klient otworzył przesłaną ofertę

AS_28_48.jpg

„Proszę wysłać ofertę na e-maila” to jedno z najgorszych zdań, jakie może usłyszeć handlowiec podczas rozmowy. Dla wielu oznacza jedno – straconą szansę. Ale czy na pewno tak jest? I co należy zrobić, aby klient jednak otworzył przesłaną ofertę i przede wszystkim chciał ją przeczytać? Poznaj najczęściej popełniane błędy, omiń je i naucz się, jak wykorzystać ofertę jako klucz do sprzedaży.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama