Nasz rynek staje się coraz bardziej złożony. Zagraniczni klienci mogą czasem stanowić wyzwanie nie tylko pod kątem językowym. Jak się z nimi komunikować, jakich argumentów używać i z jakich technik sprzedażowych korzystać, by być skutecznym w dynamicznie rozwijającej się „globalnej wiosce”?

Dzisiejszy świat stwarza wiele możliwości ekspansji na nowe rynki, więc siłą rzeczy coraz więcej naszych klientów to obcokrajowcy. Wydawać by się mogło, że klient zagraniczny w niczym nie różni się od polskiego, bo przecież każdy z nich chce być traktowany indywidualnie i otrzymać ofertę zgodną ze swoimi potrzebami. Owszem, istnieje wiele uniwersalnych technik sprzedaży, ale także wiele niuansów, które warto poznać, gdyż mogą one decydować o tym, czy potencjalny klient dokona zakupu i będzie zadowolony z naszej obsługi.

Budowanie relacji, sposób komunikowania się, finalizowanie transakcji, podejmowanie decyzji lub ryzyka, rozmowa o cenie to tylko kilka aspektów wartych rozważenia w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z klientem z zagranicy. Wiedza o różnicach kulturowych jest niezwykle przydatna w dzisiejszym świecie. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu zabierzesz się do studiowania kultury chińskiej, niemieckiej, rosyjskiej, francuskiej lub jakiejkolwiek innej, z którą masz najczęstszy kontakt – świetnie! To najlepszy krok, który możesz zrobić. Jednakże pojawia się pytanie: co zrobisz, jeśli staniesz się ekspertem od kultury norweskiej, a nawiążesz bardzo obiecujący kontakt handlowy z klientem z Brazylii? Oprócz wiedzy o konkretnej kulturze warto zwrócić uwagę na bardziej ogólną wiedzę, która pomaga odnaleźć się w wielu sytuacjach międzykulturowych. Przyjrzyjmy się kilku obszarom niezwykle istotnym w biznesie, a zwłaszcza w sprzedaży i obsłudze klienta zagranicznego.

Jak budować relacje i zaufanie?

Wiele kultur jest znanych z tego, że buduje relacje przez krótkie rozmowy (tzw. small talks) na tematy niezwiązane z biznesem. W Anglii może to być rozmowa o pogodzie, na Filipinach o rodzinie, we Włoszech o kulinariach. Jak nawiązać relacje z przedstawicielem kultury, która nie uznaje small talks? Przykład mogą stanowić Niemcy, którzy nie wdają się w lekkie, niezwiązane z biznesem rozmowy. W tym przypadku budowanie relacji wymaga czegoś więcej niż rozmowy o pogodzie. Tego typu kultury są nastawione na zadania, zaufanie buduje się poprzez działania nawiązujące bezpośrednio do samej pracy, kompetencji czy doświadczenia. Niezależnie, czy obcujesz z kulturą nastawioną na relacje, czy na zadania, zawsze warto poświęcić trochę czasu na poznanie osoby, z którą współpracujesz.

W niektórych kulturach tematy, które dla nas są na porządku dziennym,
dla innych mogą okazać się tematami tabu. Pewne nacje bardzo otwarcie rozmawiają o sprawach osobistych, religii czy finansach. Dla innych dzielenie się takimi informacjami z nieznanymi osobami jest nie do pomyślenia. Jeden z zachodnioeuropejskich menedżerów sprzedaży, z którym współpracowałam, często wspominał pytania zadawane mu przez jego filipińskich klientów, których dobrze nie znał, dotyczące jego dzieci lub rodziny. Z jednej strony czuł się niekomfortowo za każdym razem, gdy był pytany o sprawy prywatne, z drugiej zaś nie chciał być postrzegany jako niegrzeczny, zdystansowany lub wywyższający się. Dobrym sposobem na wybrnięcie z takiej sytuacji i skorzystanie ze small talk w iście amerykańskim stylu może być wybór odpowiedniego tematu. Bezpiecznym tematem do rozmowy jest sport, o którym większość osób coś wie i jest w stanie porozmawiać. Okazywanie zainteresowania drugą osobą, jej kulturą, zwyczajami, wydarzeniami związanymi z danym państwem również jest dobrym sposobem na zbudowanie relacji.

Z kolei w Japonii lub Chinach budowanie relacji z potencjalnymi klientami odbywa się często podczas kolacji, w trakcie których rozmawia się także na tematy niezwiązane z biznesem. Częstokroć spotkaniom takim towarzyszy alkohol. Dla niektórych z nas jest nie do pomyślenia, aby pić „w pracy”, a dla przedstawicieli wspomnianych kultur to sposób poznania siebie nawzajem i zbudowania wartościowej relacji, która może w następnym kroku doprowadzić do nawiązania współpracy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Proces zakupowy oczami klienta B2B: Mateusz Jonkowski ‑ Tommy Cafe

AS_26_34.jpg

„Proces zakupowy oczami klienta B2B” to cykl „Asa Sprzedaży”, w którym przepytujemy osoby odpowiedzialne za zakupy produktów, rozwiązań oraz usług z małych i dużych firm, jak w ich organizacji wygląda proces zakupowy, jakie kryteria biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych oraz czego oczekują od handlowców, którzy odpowiadają za proces po stronie dostawcy.

Czytaj więcej
Tekst otwarty nr 26/2020

Komunikowanie zmian klientom

AS_26_30.jpg

Zmiana, zwłaszcza w relacjach biznesowych, wiąże się często z niepewnością i rodzi wiele pytań. Dlaczego coś się zmienia? Co to dla mnie osobiście oznacza? Czy poradzę sobie w nowych realiach? Czy zakup lub dalsze korzystanie z produktu/usługi nadal mi się opłaca? Jak pomóc klientowi przebrnąć przez ten trudny czas, nie tracąc go przy okazji?

Czytaj więcej

Klienci z różnych stron świata: Litwa

AS_26_26.jpg

Bliskość geograficzna czy liczne wydarzenia historyczne, które zarówno połączyły, jak i zwaśniły nasze narody mogą sprawiać wrażenie, że wiedza o Litwie jest w Polsce na wysokim poziomie. I wiele w tym prawdy. Na pewno mniej sytuacji zaskoczy nas w kontaktach z klientami z Litwy niż we współpracy z kontrahentami z bardziej odległych czy też egzotycznych zakątków świata. Kultura Litwy, zwyczaje i zachowania jej mieszkańców, są także pod sporym wpływem krajów bałtyckich oraz Rosji. Przed nawiązaniem współpracy z Litwinami warto zatem zapoznać się zarówno z podobieństwami, jak i różnicami pomiędzy naszymi kulturami.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama