Popyt i podaż na polskim rynku produktów i usług już ponad dekadę temu przecięły swoje krzywe, sprawiając, że to klienci zaczęli dyktować warunki, do których zmuszeni są dostosowywać się handlowcy. Sprzedawcy, wraz z rosnącymi oczekiwaniami nabywców oraz... własnych szefów, zobligowani są nie tylko do wykorzystywania nowych technik i kanałów dotarcia z ofertą, ale również do wypracowania strategicznego podejścia. Polega ono przede wszystkim na poszukiwaniu partnerów, którzy wspomogą ich w efektywnych działaniach dzięki trwałym relacjom, wsparciu i wspólnemu dążeniu do celu, którym są długofalowe korzyści, osiągane przez obie strony. Kim są partnerzy strategiczni, jak ich znaleźć i nawiązać z nimi odpowiednią więź i współpracę?

Mimo wielu zmian, jakie zaszły w procesach sprzedaży na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, relacje z klientem nadal odgrywają kluczową rolę, i to niezależnie od podejścia sprzedażowego wykorzystywanego przez firmy. Jest to szczególnie istotne w przypadku współpracy na linii handlowiec–partner strategiczny. I nie chodzi tylko o znalezienie z nabywcami nici porozumienia i wspólnego języka, pozwalającego dobrze odczytać ich potrzeby, ale również o możliwość dostarczenia im oczekiwanych produktów i usług oraz nawiązania długotrwałych relacji, pozwalających na skuteczny up-selling, cross-selling i wielokrotną sprzedaż, związaną bezpośrednio z lojalnością i przywiązaniem do marki, a często również do samego handlowca. W budowaniu relacji z partnerami strategicznymi chodzi tak naprawdę o otwarcie się na klientów w sposób pozwalający im na wnoszenie własnego wkładu do oferty – słuchanie ich potrzeb, pozyskiwanie od nich wiedzy, wskazówek w obszarze rozwoju produktów, a w efekcie wykorzystywanie ich zaangażowania i chęci do polecania. Wszystko to sprowadza się do idei „współtworzenia”, której opis odnaleźć można w książce Davida Noura „Co-Create: How Your Business Will Profit from Innovative and Strategic Collaboration”, w której autor opowiada się za tym, aby firmy uczyły się współpracować ze swomi najbardziej oddanymi klientami, by wspólnie zbudować to, czego nie byłyby w stanie zbudować samodzielnie1. Zgodnie z zasadą 1/9/90, która mówi, że 1% twoich klientów jest gotowy zostać adwokatami marki, 9% będzie zaangażowane w markę jako uczestnicy, zaś pozostałe 90% to klienci pasywni, zadaniem handlowca jest w pierwszej kolejności rozpoznanie tego 1% i nawiązanie z nimi najbliższej z możliwych relacji. W drugiej kolejności należy zwrócić swoje działania ku przedstawicielom 1% oraz grupie składającej się na 9%, tak by uzyskać ich wkład w budowanie produktów i usług oraz edukować ich na temat tego, co firma robi i jak działa. Właśnie takie działanie według Noura może pomóc zbliżyć klientów do marki, jako partnerów strategicznych2.

Określenie potencjału

By pozyskać partnerów strategicznych z grona klientów, warto w procesie sprzedaży przedstawiać siebie i reprezentowaną markę jako partnera. Im wyższy będzie poziom relacji pomiędzy tobą a klientem, tym większe prawdopodobieństwo twojego strategicznego znaczenia dla klienta. Im silniejszy uda się stworzyć związek na linii marka–nabywca, tym bardziej prawdopodobne jest, że będzie on długoterminowy (wpływając tym samym na wyższe przychody) i tym mniej prawdopodobne, że klient będzie wrażliwy na cenę (co wpływa na wyższą marżę). Zwykle im bardziej strategiczną relację udaje się nawiązać już na samym początku kontaktów z klientem, tym wcześniej możliwe jest odkrycie nowych możliwości sprzedaży względem partnera. Relacje takie najlepiej buduje się w przypadku sprzedaży produktów i usług wymagających od handlowca fachowej wiedzy i konieczności udzielania klientowi wsparcia eksperckiego przed, w trakcie i po dokonaniu zakupu. Dobrym przykładem jest chociażby dostarczanie podmiotom korporacyjnym sprzętu biurowego (np. komputerów), floty pojazdów lub – w przypadku firm produkcyjnych – różnego rodzaju maszyn. Naturalnie relacje takie można również zbudować w przypadku sprzedaży innych produktów i usług.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Jak budować zaufanie u klienta w czasie pandemii

AS_29_30.jpg

W trakcie kryzysu nie są potrzebne żadne szczególne umiejętności. Niezbędne jest za to bardzo rygorystyczne przestrzeganie podstawowych zasad. Jakie umiejętności sprzedażowe będą więc decydowały o zwycięstwie lub porażce handlowca?

Czytaj więcej

"Miło pana widzieć... na ekranie!"

AS_29_26.jpg

Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że większość handlowców, niezależnie od swoich preferencji, zmuszona jest do odbywania spotkań zdalnych w formie tele- lub wideokonferencji. Oczywiście są branże i firmy, gdzie forma zdalna od wielu lat stanowi podstawową formę kontaktu. Jednak dla większości z nas nowa formuła spotkań stanowi dużą trudność, głównie w obszarze zmiany przekonań co do jej skuteczności. Trzeba uczciwie przyznać, że z jednej strony rozwiązania online mają wiele plusów i oferują nowe możliwości komunikacyjne. Z drugiej strony stanowią spore wyzwanie, nie tylko na polu technicznym, ale również w obszarze międzyludzkim. Przyjrzyjmy się zatem najlepszym praktykom, które z pewnością będą przydatne podczas prowadzenia spotkań online.

Czytaj więcej

Klienci z różnych stron świata: Szwajcaria

AS_29_22.jpg

Mimo że Szwajcaria jest jednym z najmniejszych krajów Europy, należy do państw najbardziej zróżnicowanych kulturowo. Jej mieszkańcy nie tylko mówią czterema językami, ale również różnią się między sobą w zależności od tego, którą część Szwajcarii zamieszkują. U Szwajcarów można zauważyć wpływy i podobieństwa do sąsiadujących Włoch, Niemiec oraz Francji. My postaramy się zrozumieć ogólną kulturę Szwajcarii oraz jej wpływ na zachowania ludzi stamtąd, aczkolwiek pamiętajmy, że jednego szablonu nie powinno przykładać się do każdej napotkanej osoby.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama