Niezliczone różnice pomiędzy kulturą chińską a naszą mogą przytłaczać. Nie należy się jednak zniechęcać po pierwszych niepowodzeniach w kontaktach z chińskimi kontrahentami, ponieważ Chiny są jedną z największych potęg gospodarczych świata, a ponad miliard czterysta milionów mieszkańców stanowi ogromny potencjał sprzedażowy.

Wyzwanie dla Polaka zabiegającego o współpracę z Chińczykami stanowi nie tylko logistyka i język chiński, ale także odmienne obyczaje i zachowania.

Przykład:

Piotr, przedsiębiorca prowadzący biznes w Chinach

Prowadziłem w swoim życiu kilka firm w różnych branżach. Jestem przedsiębiorcą, który nie jest przywiązany do jednej branży, idę tam, gdzie widzę możliwość zrobienia dobrego biznesu. Założyłem cztery firmy w Polsce, dwie z nich działają międzynarodowo. Sprowadzam oraz sprzedaję produkty w Hiszpanii i we Francji. Wejście na każdy nowy rynek wymagało zapoznania się z lokalnym prawem, środowiskiem biznesowym, nawiązaniem współpracy z nowymi dostawcami, zrozumienia potrzeb rynku i opracowania odpowiedniej kampanii marketingowej. Zajęło to sporo czasu, ale nie napotkałem większych wyzwań. Duży wysiłek się opłacił. Oba z moich międzynarodowych biznesów odniosły sukces.

Od kilku miesięcy myślę poważnie o nawiązaniu współpracy z Chinami. Znalazłem w Polsce niszę, która może okazać się bardzo dochodowa. Dzięki starym znajomościom nawiązałem kontakt z kilkoma chińskimi firmami, umówiłem kilkanaście spotkań, kupiłem bilet do Shenzhen, skąd chciałem podróżować dalej, zarezerwowałem hotele w kilku miejscach i byłem gotowy do drogi.

Na miejscu okazało się, że niejednokrotnie znajomość języka angielskiego przez obsługę hotelu była niewystarczająca, żeby swobodnie się komunikować. Po całodniowych spotkaniach, próbach porozumienia się z potencjalnymi chińskimi partnerami marzyłem o odpoczynku w hotelowym pokoju, prostym posiłku, włączeniu w telewizji anglojęzycznego kanału z wiadomościami. Zamiast tego lądowałem w małym pokoiku przesiąkniętym dymem papierosowym, a w ramach posiłku dostępne były jedynie chińskie pierożki lub wieprzowina w sosie słodko-kwaśnym. Wydawało mi się, że rezerwuję dobre hotele, blisko centrum, co w Chinach wcale nie oznacza blisko miejsca spotkania. Korki uliczne znacznie wydłużają podróż. Nie tylko bardzo trudno było mi się porozumieć z lokalnymi taksówkarzami, ale także zdarzało mi się utknąć w korku na dobrą godzinę lub półtorej! Trudność w uzyskaniu wystarczających informacji, odwołane lub opóźnione spotkania, zrywanie wcześniej ustalonych umów, bez zrozumiałego dla mnie powodu – to tylko niektóre z problemów, jakie napotkałem. Chińczycy wydali mi się bardzo nieprofesjonalni i niekompetentni. Ich sposób robienia biznesu okazał się zupełnie odmienny od tego, do którego byłem do tej pory przyzwyczajony.

Wskazówka:

Przed pierwszą wizytą w Chinach warto ściągnąć aplikację Baidu, tłumaczącą podstawowe zwroty z języka angielskiego na język chiński. Można również skorzystać z translatora Google. Z kolei rezerwując hotel, warto sprawdzić recenzje na Trip- Advisor. Opinie ludzi podróżujących do Państwa Środka mogą być bardzo przydatne. Dobrą praktyką jest również wydrukowanie dwustronnych wizytówek, gdzie na jednej ze stron znajdą się nasze dane w języku chińskim.

Warto wiedzieć:

  • Unikanie kontaktu wzrokowego nie jest odbierane jako niegrzeczne. Wprost przeciwnie, jest okazaniem przez Chińczyków szacunku dla rozmówcy.
  • Powszechne jest pierwszeństwo osoby starszej lub najwyższej rangą, na przykład przy wchodzeniu do pokoju lub rozpoczęciu spotkania.
  • Lepiej widziane jest bycie przedstawianym niż przedstawianie się samemu.
  • Wizytówki wręczane i przyjmowane są do obu dłoni. Należy traktować je z szacunkiem.
  • Delikatne uściśnięcie dłoni jest bardziej stosowne niż mocne potrząśnięcie nią.
  • Wiele kolorów ma inne znaczenie symboliczne niż w naszej kulturze. Na przykład kolor biały symbolizuje czystość, ale także żałobę. Nie należy więc pakować prezentów w biały papier. Znajomość symboliki kolorów jest ważna w przypadku planowania wszelkich kampanii marketingowych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 25/2019

Uważaj na sygnały, które wysyłasz klientom

Czytaj więcej

Proces zakupowy oczami klienta. B2B: Olgierd Borówka - firma Straal

AS_24_35.jpg

„Proces zakupowy oczami klienta B2B” to cykl „Asa Sprzedaży”, w którym przepytujemy osoby odpowiedzialne za zakupy produktów, rozwiązań oraz usług z małych i dużych firm, jak w ich organizacji wygląda proces zakupowy, jakie kryteria biorą pod uwagę przy podejmowaniu decyzji zakupowych oraz czego oczekują od handlowców, którzy odpowiadają za proces po stronie dostawcy.

Czytaj więcej

Żeby klient nie poszedł do konkurencji

AS_24_30.jpg

Henry Ford powiedział, że spotkanie to początek, współpraca to postęp, pozostanie razem to sukces. Dlatego w czasach, kiedy pozyskanie nowego klienta zajmuje coraz więcej czasu, warto mocniej zadbać o utrzymanie swoich dotychczasowych kontrahentów i nie dać im odejść do konkurencji.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama