Wielozadaniowość ma tyle samo żarliwych wyznawców, co gorliwych krytyków. A jak to jest w sprzedaży? Czy wielozadaniowość pomaga w osiągnięciu celu, czy raczej nas od niego oddala?

Mózg współczesnego człowieka jest przeładowany docierającymi do niego informacjami. Wielokanałowość komunikacji (mail, telefon, komunikatory internetowe, powiadomienia wysyłane przez aplikacje, social media, komunikacja bezpośrednia) powoduje, że w ciągu godziny nasza praca może być przerywana nawet co 5 minut. Dla naszego mózgu to istny rollercoaster, wpływający na brak efektywności pracy, przez co jesteśmy niejako zmuszani do wielozadaniowości. Największym wrogiem jesteśmy dla siebie sami, ponieważ nie potrafimy odpowiednio zarządzać tymi dystraktorami.

Wielozadaniowość, czyli co?

Wielozadaniowość najczęściej jest rozumiana jako robienie wielu różnych rzeczy w tym samym czasie, na przykład praca nad jakimś tekstem, jednoczesna obsługa komunikatora internetowego i rozmowy telefoniczne. Wiele osób chwali się tym, że potrafi pracować efektywnie wykonując wiele zadań jednocześnie, ale… Tak naprawdę tylko im się tak wydaje – zarówno jeśli chodzi o równoczesne wykonywanie zadań, jak i o ich efektywność. W rzeczywistości zazwyczaj robimy najpierw jedną rzecz, potem drugą i kolejną, a tak naprawdę działamy mniej dokładnie, niż gdybyśmy się skoncentrowali tylko na jednym zadaniu. Według różnych badań przerywanie pracy powoduje wydłużenie jej nawet o około 30%. Moim zdaniem często nawet więcej, szczególnie jeśli wykonujemy trudne czynności, ale nawet te proste, jak odpowiadanie na maila, mogą się wydłużać niewspółmiernie do potrzeb. Ten spadek efektywności spowodowany jest tym, że w zależności od trudności wykonywanego zadania, powrót do rytmu może zająć nawet do 20 minut!

Czy wielozadaniowość jest jednak możliwa?

Prawdą jest, że w trakcie niektórych czynności nawykowych, możemy dość skutecznie działać w innym zakresie, na przykład w trakcie jazdy samochodem możemy rozmawiać przez telefon (oczywiście najlepiej używając zestawu głośnomówiącego!). Podobnie w trakcie rozmów telefonicznych: jeśli mamy dużą wprawę w ich prowadzeniu, w ich trakcie możemy poszukiwać materiałów na komputerze lub sporządzać maila nawiązującego do rozmowy. To częste zachowanie handlowców, jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że robienie dwóch rzeczy naraz nigdy nie odbywa się bez strat, nawet jeśli są one ukształtowane w nawyk. Spotykam się też z takimi sytuacjami, w których handlowiec prowadzi rozmowę, a jednocześnie robi na komputerze coś nie do końca związanego z przedmiotem rozmowy – niestety, daje się wyczuć w rozmowie, że rozmówca nie jest w pełni zaangażowany, co może rzutować na jakość obsługi i satysfakcję klienta. Naukowcy dowodzą, że wykonywanie jednocześnie dwóch czynności, nawet takich prozaicznych jak słuchanie radia, powoduje spadek naszej efektywności. Weź to pod uwagę w swojej pracy.

Realny koszt multitaskingu

Wielozadaniowość powoduje, że niemal nieustannie jesteśmy pod wpływem stresu. Zaburza też naszą uwagę. W pracy handlowca przekłada się to albo na dłuższe godziny pracy, albo na mniej efektywnych aktywności, które mogą doprowadzić do sprzedaży. Jeśli pracujemy 8 godzin dziennie, a przykładowo 20% tego czasu tracimy w konsekwencji przerywania zadań, to daje nam łącznie około półtorej godziny przepalonego czasu każdego dnia!

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Syndrom „Szczęśliwych uszu” w sprzedaży i jak mu zaradzić

AS_27_68.jpg

Zjawisko tzw. Szczęśliwych uszu prędzej czy później pojawi się w życiu każdego handlowca. Przypomina trochę „ciemną stronę mocy” ze znanej serii filmów o przygodach rycerzy Jedi. Kto mu ulegnie, ten – jako handlowiec – skończy smutno, a jego wyniki sprzedażowe poszybują w dół. Jak zatem przeciwstawić się tej zgubnej sile, która teoretycznie zapewnia komfort psychiczny, ale na dłuższą metę pogrąża każdego, kto żyje ze sprzedaży?

Czytaj więcej

Czy istnieją uniwersalne narzędzia sprzedażowe?

AS_27_64.jpg

Często wydaje się nam, że inni widzą świat tak samo jak my. Zrozumienie osób podobnych do nas samych przychodzi łatwo i naturalnie, ale wobec odmiennych stylów myślenia trzeba już wykazać się elastycznością i wiedzą, jak rozmawiać z kimś, kto widzi i interpretuje rzeczywistość inaczej.

Czytaj więcej
Tylko on-line nr 27/2020

Szklanka do połowy pełna czy pusta?

Pesymizm, optymizm i realizm to trzy podstawowe postawy, świadczące o naszym nastawieniu do życia. To różne podejścia do interpretacji wydarzeń, a w szczególności wyjaśniania sukcesów i porażek. Mówi się, że nastawienie jest podstawą sprzedaży i sukcesu sprzedawcy. Czy rzeczywiście to, czy widzimy szklankę do połowy pełną lub pustą ma wpływ na nasze wyniki?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama