Sztuka i sprzedaż to dziedziny, które mają ze sobą wiele wspólnego. W obu można być artystą albo tylko rzemieślnikiem. W obu sukces daje ogromną satysfakcję, a żeby go osiągnąć, trzeba swoistego poczucia misji, pasji i celu. Będąc sprzedawcą, warto przyjrzeć się kilku postaciom ze świata sztuki, by przekonać się, jaka była ich (często niełatwa) droga do sukcesu i co można przenieść również do swojej pracy.

1. Leonardo da Vinci

Żył na przełomie XV i XVI wieku i zajmował się tak wieloma dyscyplinami, że trudno je wszystkie wyliczyć. Dzięki temu stał się archetypem człowieka renesansu, którego życie i twórczość napędzały niepohamowana ciekawość wespół z ogromną kreatywnością. Z jednej strony da Vinci tworzył niezapomniane dzieła sztuki, jak legendarny obraz „Mona Lisa” czy rysunek „Człowieka Witruwiańskiego”, a z drugiej – badał anatomię człowieka, zajmował się architekturą czy konstruowaniem różnego rodzaju machin. Był niezwykle pomysłowy i niestrudzony w swojej twórczości. Nic więc dziwnego, że po dziś dzień inspiruje przedstawicieli różnych zawodów. Moim zdaniem to właśnie jego ciekawość, niestrudzenie w poznawaniu świata i co za tym idzie – niepoddawanie się rutynie są z perspektywy handlowca najistotniejsze. W sprzedaży łatwo popaść w przeciętność, poprawność, powtarzalność działań, choćby przy tworzeniu ofert czy prezentacji produktów. Tymczasem konkurencyjność rynku, wielość oferowanych na nim rozwiązań wymagają od handlowca poszukiwania coraz to nowych metod i argumentów, indywidualizowania podejścia do potencjalnego klienta. Bez tego niemożliwy będzie nie tylko sukces, ale nawet zbliżenie się do niego.

2. Jacek Malczewski

Polski malarz, główny przedstawiciel symbolizmu przełomu XIX i XX wieku. Zgodnie z tym kierunkiem artystycznym świat poznawany za pomocą zmysłów jest tylko przesłoną tego idealnego i prawdziwego, którego ani wzrokiem, ani słuchem poznać nie można. Kluczem do jego zgłębienia staje się symbol, coś umownego, co pozwala dojrzeć to, co ukryte. Obrazy Malczewskiego pokazują jego maestrię w posługiwaniu się kolorem, łączą wiele symboli z mitologii greckiej czy rzymskiej z czasami współczesnymi malarzowi. Mogłoby się wydawać, że trudno akurat w dziełach Malczewskiego znaleźć inspirację dla sprzedawcy. Ale czy w trakcie negocjacji nie dzieje się czasem tak, że widzimy tylko jeden aspekt, często podkreślony właśnie swoistego rodzaju symboliką, który wpływa na wynik rozmów? A może negocjator widzi i słyszy to, co chce, aby jego partner zobaczył w negocjowaniu? Oczywiście, że tak. Warto zatem przywołać w pamięci obrazy Malczewskiego, aby przypomnieć sobie, że nie zawsze to, co widoczne na pierwszy rzut oka, jest prawdziwe i najważniejsze. Bez wypracowania takiej właśnie postawy negocjacyjnej, opartej na właściwym widzeniu wszystkich elementów, nie osiągniemy założonych celów.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Tekst otwarty nr 27/2020

Sprzedaz‑24.pl 100% praktycznej wiedzy na wyciągnięcie ręki

Jest takie miejsce w Internecie, które warto zarekomendować wszystkim dyrektorom handlowym, menedżerom sprzedaży, handlowcom i pracownikom działów obsługi klienta. Portal, który zbiera w jednym miejscu i udostępnia całą merytoryczną wiedzę, jakiej mogą potrzebować w swojej pracy. Wystarczy jedno kliknięcie!

Czytaj więcej

Team leader w zespole zróżnicowanym wiekowo ‑ jak ułożyć współpracę, by była efektywna?

AS_27_09_e.jpg

Obecny rynek pracy nazwać można pokoleniową mozaiką. Funkcjonują na nim cztery pokolenia, różniące się w obszarach umiejętności, doświadczeń, otwartości na zmiany i nabywania nowych kompetencji, ale również oczekiwań i nastawienia do pracy. Zróżnicowanie to sprawia, że osoby zarządzające zespołami stają przed wieloma wyzwaniami, wymuszającymi na nich podejmowanie działań, które pozwolą na zbudowanie płaszczyzny współpracy dla wszystkich podwładnych, wzajemną wymianę wiedzy i doświadczeń, ale przede wszystkim efektywne współdziałanie mające na celu osiąganie określonych efektów. Jak zatem wypracować odpowiednią pozycję, nastawienie i wsłuchać się w język różnych pokoleń pracowników?

Czytaj więcej

"Kurs wiedzy o winie" ‑ legendarna książka znów w sprzedaży!

AS_26_25.jpg

„Kurs wiedzy o winie” autorstwa Kevina Zraly’ego to legendarny podręcznik wiedzy o winie, którego walory doceniają zarówno początkujący miłośnicy tego trunku, jak i prawdziwi eksperci. Do dziś jest to najlepiej sprzedająca się książka poświęcona tematyce wina (ponad trzy miliony sprzedanych egzemplarzy!). Nowe wydanie to 450 stron rzetelnej wiedzy o winie, podanej w przystępnej i atrakcyjnej formie. Książka będzie doskonałym prezentem dla kontrahentów i współpracowników.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama