Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

AS_23_matka.jpg
On-line only no. 23/2019

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to trudne wyzwanie, które metaforycznie można porównać do przesiadki z pędzącego rollercoastera (w domu z maluchem nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądał kolejny dzień) do pędzącego pociągu (albo uda ci się wskoczyć do pędzącego składu, który co miesiąc przyśpiesza w kierunku nowego targetu, albo boleśnie poobijasz się, próbując dogonić uciekające wagony). Dlatego warto dobrze przygotować się do powrotu, aby etap wdrożenia przebiegł sprawnie.

 

Przed powrotem upewnij się, że posiadasz pełne informacje na temat przysługujących ci praw i obowiązków pracodawcy, które będą różniły się w zależności od rodzaju umowy, jaka wiąże cię z miejscem pracy. W ten sposób unikniesz stresu, jeżeli okaże się, że pracodawca ma wobec ciebie inne plany niż założyłaś. Mimo, iż jego bezwzględnym obowiązkiem jest dopuszczenie do pracy mamy wracającej po urlopie macierzyńskim i zatrudnienie jej na tym samym (lub równorzędnym) stanowisku, to w określonych przypadkach możliwe jest również wypowiedzenie umowy. Na taką ewentualność warto zabezpieczyć się jeszcze przed powrotem, przygotowując alternatywny plan zawodowy. Zakładamy jednak pozytywny scenariusz, w którym wracasz na zajmowane przed urlopem stanowisko handlowca.

Od czego zacząć?

Po pierwsze, zaktualizuj swoją bazę klientów, żeby mieć jasność, w jakim jest stanie. Jeżeli przed urlopem poinformowałaś klientów o czasowej nieobecności, będzie ci łatwiej wrócić do nich z informacją o powrocie i chęci nawiązania ponownej współpracy. Jeżeli klienci pozostali bez opieki, to najprawdopodobniej twój portfel klientów uległ znacznemu odchudzeniu i będziesz musiała zbudować go od podstaw. Niemniej, w drugim przypadku również warto przypomnieć się klientom (zwłaszcza tym z kategorii premium), bo być może pamiętają cię jako wiarygodnego handlowca i mimo, że korzystają z usług innych sprzedawców, będą chcieli do ciebie wrócić.

Ścieżka wdrożenia będzie różniła się w zależności od liczebności bazy klientów. Jeżeli po powrocie z urlopu macierzyńskiego musisz zbudować ją od nowa, na etapie wdrożenia tworzysz również od podstaw swój lejek sprzedażowy. Jeżeli natomiast twoja baza aktywnych klientów jest nadal w niezłym stanie, możesz od razu przejść do kolejnych etapów sprzedaży z poleceń czy cross-sellingu. Największym błędem, jaki możesz popełnić, to pominięcie analizy bazy. Jeżeli powrót do pracy rozpoczniesz od szkoleń produktowych, z technik sprzedaży, zadań administracyjnych itp. to po czasie może się okazać, że jesteś gotowa ponownie sprzedawać tylko… nie masz komu.

Planowanie zadań z Macierzą Eisenhowera

Wdrożenie do obowiązków zawodowych będzie przebiegało szybciej i efektywniej, jeżeli wcześniej zaplanujesz, co i kiedy chcesz zrobić. Planowanie konkretyzuje zadania, wzmacnia poczucie kontroli i na etapie przemyśleń pozwala wychwycić ewentualne zagrożenia. To z kolei uspokaja i motywuje do dalszej pracy. Mamie, która po powrocie z pracy musi zająć się domem i dzieckiem nie trzeba raczej o tym przypominać, niemniej ważne jest, aby nadając priorytety uwzględniać na jednej liście zarówno sprawy zawodowe, jak i osobiste. Przydatnym narzędziem, które można wykorzystać do tego celu jest Macierz Eisenhowera. Amerykański prezydent i generał Dwight David Eisenhower korzystał z niego w celu efektywnego zarządzania olbrzymią ilością spraw i zwiększenia produktywności. Swoje zadania dzielił na pilne i mniej pilne oraz ważne i mniej ważne, co pozwalało mu właściwie ustalić priorytety.

Rysunek 1. Macierz Eisenhowera

Źródło: Opracowanie własne autorki.

 

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription
Ulubione Print

Also check

On-line only no. 23/2019

Wyeliminować pożeracze czasu

AS_23_czas.jpg

Organizacja pracy i zarządzanie czasem mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, gdyż dobra organizacja pracy sprzyja efektywności jego wykorzystania. Zła organizacja działa natomiast odwrotnie, a każda wykonywana czynność pochłania więcej energii niż powinna. Jeśli dzieje się tak dzień za dniem, nasza indywidualna efektywność pracy nieuchronnie się obniża. Jak poprawić swoją wydajność?

Read more

Team lider kontra konflikt w zespole

AS_23_9.jpg

Jeśli kierujesz grupą osób, na pewno masz do czynienia z konfliktami. To naturalne zjawisko, które odpowiednio zarządzone potrafi wpłynąć na umocnienie więzi i zwiększenie efektywności działań. Jednocześnie wielu menedżerów obawia się wikłania w konflikty. Najczęściej, ponieważ nie czują się kompetentni lub uprawnieni. Jako lider masz do dyspozycji pokaźne pudełko z narzędziami służącymi do rozwiązywania konfliktów. Aby jednak zbyt często nie trzeba było do niego sięgać, warto najpierw dobrze zrozumieć naturę konfliktu i wiedzieć, jak tworzyć kulturę w zespole, która je samoreguluje.

Read more

14 sportowców, z których warto czerpać inspirację

AS_23_6.jpg

Co mają ze sobą wspólnego handlowiec i sportowiec? I jeden, i drugi walczy o wynik. Jeżeli nie sprzedajesz, to możesz mieć najlepszy kontakt z szefem, a i tak twoje dni w firmie są policzone. Podobnie w sporcie – nie ma wyników, nie ma kariery. Dlatego warto przyjrzeć się kilku sportowcom, bo możemy się od nich wiele nauczyć.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama