Aby szkolenie się miało sens

AS_21_sens.jpg
Tylko on-line nr 21/2019

Wejście na ścieżkę samorozwoju wymaga odwagi związanej z opuszczeniem bezpiecznej strefy komfortu. Z artykułu dowiesz się, w jaki sposób wykonać pierwszy krok, czyli zdiagnozować swoje obszary deficytów zawodowych oraz jakimi kryteriami kierować się przy wyborze szkolenia, które pomoże je zniwelować.

Poszukiwanie obszarów deficytów zawodowych, które uniemożliwiają nam rozwinięcie pełnego potencjału zawodowego zaczynamy od określenia tzw. luk kompetencyjnych. Mianem kompetencji określamy połączenie wiedzy, umiejętności i postawy, które umożliwiają realizację określonych celów czy spełnienie określonych wymagań związanych np. ze stanowiskiem pracy. Na przykład: od dobrego handlowca wymaga się wysoko rozwiniętych kompetencji komunikacyjnych. U osób, które nie posiadają wymienionej kompetencji diagnozuje się tzw. lukę kompetencyjną, którą można zniwelować poprzez nabycie wymaganej wiedzy, przełożenie jej na praktyczne umiejętności (wiedza sprawdzona w praktycznym działaniu) oraz wypracowanie wymaganej postawy (ten komponent kompetencji cechuje się największym poziomem „odporności” na zmiany). Narzędziem idealnym do pracy z deficytami są różne formy szkoleniowe. Trzeba tylko (i aż) wiedzieć, jaką formę wybrać, aby przejść na wyższy poziom kompetencji.

W jaki sposób ustalić swoje obszary deficytów zawodowych?

Jeżeli wiemy, w jakim kierunku ma rozwijać się nasza kariera, określenie deficytów zawodowych nie jest trudne. Samodzielnie lub z pomocą doradcy zawodowego możemy zdiagnozować luki kompetencyjne, których uzupełnienie umożliwi nam podjęcie wymarzonej pracy lub podniesienie kwalifikacji na zajmowanym stanowisku.

KROK 1. Profil zawodowy na wymarzone stanowisko

Ustal listę umiejętności i zakres wiedzy, jaki jest niezbędny na danym stanowisku/w danym zawodzie. Doprecyzuj również, w jakim stopniu pożądana jest dana kompetencja, np. znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym. W tym celu możesz wykorzystać ogłoszenia rekrutacyjne, które zawierają opis pożądanych kompetencji, skorzystać z branżowej prasy i literatury lub porozmawiać z osobami pracującymi na interesującym cię stanowisku. Im więcej szczegółowych informacji uzyskasz, tym większa pewność, że określając własne deficyty nie pominiesz żadnych istotnych umiejętności.

KROK 2. Własny profil zawodowy

Stwórz listę posiadanych umiejętności zawodowych i określ zakres posiadanej wiedzy, tworząc w ten sposób swój aktualny profil kompetencji. Pracując nad listą, skup się na udzieleniu odpowiedzi na pytania:

  • Co już potrafię?
  • W jakim stopniu opanowałam/(-em) daną umiejętność?
  • Co już wiem?
  • W jakim zakresie?
  • Czy moja wiedza z danego obszaru jest kompletna?

KROK 3. Porównanie obu profili

Porównaj oba profile. Sprawdź, w jakich obszarach wiedzy i umiejętności dla wybranego stanowiska/zawodu twój profil (krok 2) nie spełnia wymogów profilu docelowego (krok 1). Dokonując porównania sprawdź, czy posiadasz wymagane umiejętności i wiedzę, a także w jakim stopniu pokrywają się one z wymogami profilu zawodowego.

Pozostałe 76% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Team lider: czy członkowie zespołu muszą się lubić?

AS_30_6.jpg

Kiedyś usłyszałem taką maksymę: „pracownicy nie muszą się lubić, oni mają ze sobą dobrze współpracować”. Tylko czy zespół może być efektywny, kiedy relacje między jego członkami są cały czas napięte, a spotkania nie należą do przyjemności? Wszystko zależy od kilku czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, zatem przyjrzyjmy się im i spróbujmy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Czytaj więcej

"Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą" ‑ Damon Zahariades

AS_30_4.4.jpg

Nie radzisz sobie z terminami, masz słabe wyniki, twoja wydajność spada. Odkładasz zadania na potem, by zająć się smartfonem, Facebookiem, Instagramem lub śnieniem na jawie. Jeśli już uda ci się skupić na pracy, wystarczy jeden SMS czy e-mail, aby natychmiast stracić zainteresowanie obowiązkami.

Czytaj więcej

"QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym" ‑ John G. Miller

AS_30_4.3.jpg

Dlaczego nie może być jak wcześniej? Kto tym razem nawalił? Kiedy wreszcie oni poważnie nas potraktują? Kiedy w końcu ktoś mnie przeszkoli? Może zadajesz takie lub podobne pytania, a już na pewno wciąż słyszysz je u innych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama