Czerpanie inspiracji od innych ludzi – szczególnie jeśli są autorytetami w naszej branży – potrafi bardzo poszerzyć nasze horyzonty i dać pożywkę dla wielu nowych pomysłów sprzedażowych i marketingowych. Oto subiektywna lista siedmiu osób ze świata biznesu, które mogą być inspiracją dla handlowca.

Kogo tu nie będzie?

Z reguły na podobnych listach umieszcza się nazwiska Jobs, Gates, Buffet itp. Tylko powiedzmy sobie szczerze – jaką inspirację można czerpać od kogoś, o kim 99% informacji pochodzi z drugiej ręki? Jakie są szanse, że patrząc rozmodlonym wzrokiem na wizerunek jednej z takich osób na okładce „Forbesa”, powtórzymy ich sukces, o którego kulisach wiemy nic lub prawie nic? No właśnie. Dlatego na mojej liście znaleźli się ludzie, którzy mogą być inspiracją dla kogoś pracującego w sprzedaży, a jednocześnie o ich pracy i ich koncepcjach możemy dowiedzieć się od nich samych, bo chętnie o tym mówią. Dodatkowo, są to osoby, z którymi można nawiązać bezpośredni kontakt mailowo, w mediach społecznościowych czy nawet przez telefon i zadać im np. jakieś dręczące nas pytanie. Jeśli zrobimy to w odpowiednio kreatywny sposób, dostaniemy od nich odpowiedź, co sprawdziłem na własnej skórze. Czas zatem przedstawić wybrane osoby. Żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony, wymieniam je w kolejności alfabetycznej.

  1. Alex Barszczewski

    Pracuje jako międzynarodowy konsultant w obszarach sprzedaży i negocjacji. Jego klientami są wielkie korporacje i znane mniejsze firmy, jednak Alex lojalnie uprzedza, że nie ujawni żadnych szczegółów czy przypadków żywcem wziętych z praktyki zawodowej – ponieważ to właśnie dzięki takiemu poziomowi dyskrecji nie narzeka na brak klientów. Nie zmienia to faktu, że można się od niego bardzo wiele dowiedzieć i podpatrzyć wiele pomysłów przydatnych w sprzedaży. Alex ma własnego bloga oraz kanał na YouTube, gdzie na bieżąco można śledzić publikowane przez niego treści, komentować je i otrzymywać informację zwrotną. Jest też autorem książki „Sukces w relacjach międzyludzkich”, którą zdecydowanie można polecić ludziom pracującym w sprzedaży. Dodatkowo Alex zachęca do umawiania się z nim w jego wolnym czasie, jeśli mamy jakieś zagadnienia, które chcielibyśmy omówić z osobą z jego doświadczeniem. Takie spotkania są całkowicie darmowe, wymagana jest tylko odpowiednia determinacja, żeby złapać go między płatnymi godzinami jego pracy.

  2. Miłosz Brzeziński

    Certyfikowany coach, psycholog biznesu i wykładowca m.in. w programie Executive MBA w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Przy okazji jest autorem kilku książek traktujących o wprowadzaniu zmian w środowiskach biznesowych. Audycje z nim można bez problemu znaleźć na YouTube, m.in. w programach takich, jak „Mała Wielka Firma”czy „20 m2”. Wielką zaletą Miłosza jest to, że to o czym mówi pozbawione jest pseudonaukowej nowomowy i niezrozumiałych sformułowań. Zarówno w programach z jego udziałem, jak i w książkach zjawiska związane z biznesem, sprzedażą, relacjami między firmą a klientami są wyjaśnione w bardzo przystępny, często zabawny sposób. Dlatego łatwo przyswaja się od niego wiedzę dotyczącą zagadnień biznesowych.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

"Kurs wiedzy o winie" - legendarna książka znów w sprzedaży!

AS_26_25.jpg

„Kurs wiedzy o winie” autorstwa Kevina Zraly’ego to legendarny podręcznik wiedzy o winie, którego walory doceniają zarówno początkujący miłośnicy tego trunku, jak i prawdziwi eksperci. Do dziś jest to najlepiej sprzedająca się książka poświęcona tematyce wina (ponad trzy miliony sprzedanych egzemplarzy!). Nowe wydanie to 450 stron rzetelnej wiedzy o winie, podanej w przystępnej i atrakcyjnej formie. Książka będzie doskonałym prezentem dla kontrahentów i współpracowników.

Czytaj więcej

"No to w drogę!" Handlowiec w delegacji zagranicznej

AS_26_10.jpg

Pieniądze leżą w portfelu klienta, co zatem robisz w biurze, a nie u niego? Takie pytanie zadaje jeden ze znanych mi szefów sprzedaży, kiedy widzi swojego pracownika przy biurku. Jeśli takie pytanie dotyczy również ciebie, a część twoich aktualnych lub potencjalnych kontrahentów jest poza Polską, to warto wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki podczas zagranicznej podróży służbowej.

Czytaj więcej

6 bohaterów książkowych, od których handlowiec może się czegoś nauczyć

AS_26_5.jpg

Czy jako sprzedawcy możemy szukać inspiracji w literaturze niezwiązanej typowo z biznesem? Oczywiście, bo każda książka może nas czegoś nauczyć i pobudzić do refleksji na temat naszej pracy. Jak powiedziała Maria Dąbrowska, możliwość czytania to jeden z największych cudów naszej cywilizacji, dlatego korzystajmy z niego jak najczęściej. Zapraszam do poznania sześciu bohaterów literackich, od których możemy się uczyć rzeczy niezbędnych w naszym fachu.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama