Chyba każdy choć raz w życiu usłyszał sformułowanie: „takie jest prawo dżungli – wygrywa najsilniejszy”. Niemal każdy z nas miał też wątpliwą przyjemność doświadczyć sytuacji, jaką jest przegranie walki o klienta z silniejszym od siebie zawodnikiem. Proces sprzedaży i środowisko handlowców można porównać do świata dzikich zwierząt, w którym wygrywa osobnik wykazujący się siłą, sprytem, zwinnością, czujnością czy odwagą. Obserwacja których gatunków może się okazać szczególnie przydatna dla sprzedawców?

Żyrafa

Już na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że żyrafa to zwierzę o łagodnym usposobieniu. Jej „uśmiechnięte” oczy i urok osobisty sprawiają, że łatwo przy niej stracić głowę.

Długa szyja pozwala żyrafie patrzeć na świat zarówno z szerszej, jak i węższej perspektywy. Gdy pochyla głowę, by skorzystać z wodopoju, ma możliwość przyglądania się matce naturze z bliska, w detalach, z kolei jej wzrost i niemal doskonały wzrok pozwalają obserwować ogromne obszary podczas codziennego skubania liści akacji.

Do procesu sprzedaży również należy podejść holistycznie – analizować go punkt po punkcie, omawiając szczegóły. Nie można przy tym zapominać o szerokim spojrzeniu na sytuację klienta i przedstawieniu szeregu bardziej ogólnych rezultatów, jakie osiągnie dzięki współpracy z nami.

Omawiając produkt czy usługę, warto wskazać atuty wynikające z proponowanego rozwiązania, które będą miały wpływ na poprawienie funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. Proponując więc klientowi zakup szkolenia sprzedażowego dla pracowników, należy wskazać zarówno szczegółowe umiejętności, z jakimi pracownicy zakończą warsztat, jak i korzyści ogólne, przekładające się na funkcjonowanie firmy na niemal wszystkich szczeblach (poszczególni pracownicy, podnosząc kompetencje, zwiększą swoje wyniki sprzedażowe oraz prowizje, a to z kolei przekłada się na zmniejszenie rotacji pracowników w firmie i tym samym zwiększenie oszczędności związanych z wdrażaniem nowo zatrudnionych).

Goryl

Goryle nade wszystko cenią sobie możliwość spędzania czasu w grupach rodzinnych i dbania o relacje panujące w stadzie. Przy tym są to bardzo silne osobniki. Mimo iż waga dorosłego samca waha się między 150 a 200 kilogramów, potrafi on podnieść ciężar o masie tony!

 

Pozostałe 71% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Team lider: czy członkowie zespołu muszą się lubić?

AS_30_6.jpg

Kiedyś usłyszałem taką maksymę: „pracownicy nie muszą się lubić, oni mają ze sobą dobrze współpracować”. Tylko czy zespół może być efektywny, kiedy relacje między jego członkami są cały czas napięte, a spotkania nie należą do przyjemności? Wszystko zależy od kilku czynników, zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych, zatem przyjrzyjmy się im i spróbujmy odpowiedzieć na tytułowe pytanie.

Czytaj więcej

"Sztuka błyskawicznej koncentracji. Mistrzostwo w zarządzaniu uwagą" ‑ Damon Zahariades

AS_30_4.4.jpg

Nie radzisz sobie z terminami, masz słabe wyniki, twoja wydajność spada. Odkładasz zadania na potem, by zająć się smartfonem, Facebookiem, Instagramem lub śnieniem na jawie. Jeśli już uda ci się skupić na pracy, wystarczy jeden SMS czy e-mail, aby natychmiast stracić zainteresowanie obowiązkami.

Czytaj więcej

"QBQ! Pytania trafiające w sedno. Osobista odpowiedzialność w pracy i w życiu prywatnym" ‑ John G. Miller

AS_30_4.3.jpg

Dlaczego nie może być jak wcześniej? Kto tym razem nawalił? Kiedy wreszcie oni poważnie nas potraktują? Kiedy w końcu ktoś mnie przeszkoli? Może zadajesz takie lub podobne pytania, a już na pewno wciąż słyszysz je u innych.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama