Co mają ze sobą wspólnego handlowiec i sportowiec? I jeden, i drugi walczy o wynik. Jeżeli nie sprzedajesz, to możesz mieć najlepszy kontakt z szefem, a i tak twoje dni w firmie są policzone. Podobnie w sporcie – nie ma wyników, nie ma kariery. Dlatego warto przyjrzeć się kilku sportowcom, bo możemy się od nich wiele nauczyć.

Nie myśl, że najtwardsi nie mogą wpaść w dołek

Panuje przekonanie, że osoba silna psychicznie nie może mieć problemów psychicznych. To nieprawda – chyba nikt nie powie, że sportowcom brak silnej woli i determinacji. A jednak i wśród nich zdarzają się osoby chorujące na depresję.

1. Mamed Khalidov

Uważany za najlepszego polskiego zawodnika MMA, w 2016 r. przerwał karierę na kilka miesięcy ze względu na problemy osobiste. W wywiadzie mówił: „Może nienormalne jest to, że o tym powiedziałem? Ludzie przecież wolą siedzieć cicho, bo traktują depresję jako słabość. Ale nie jestem robotem”. Jednak po jakimś czasie powrócił do klatki i nadal walczy.

2. Justyna Kowalczyk

Biegaczka narciarska, mistrzyni świata i multimedalistka olimpijska, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. W 2014 r. otwarcie zaczęła mówić o swojej depresji, bezsenności, braniu leków i kontaktach z psychiatrą i psychoterapeutą. Obecnie, po zakończeniu kariery sportowej, zajmuje się trenowaniem reprezentantek Polski w biegach narciarskich.

3. Tyson Fury

Były mistrz świata w boksie organizacji WBO, IBO, IBF, po wygranej walce z Władimirem Kliczko miał problem z depresją i narkotykami (kokainą). Oprócz tego walczył z nadwagą. W wywiadzie w październiku 2016 r. powiedział: „Mam maniakalne stany depresyjne. Każdego dnia mam nadzieję, że ktoś mnie zabije, zanim ja popełnię samobójstwo. Myślę o tym każdego dnia i gdybym nie był chrześcijaninem, to zabiłbym się w pięć sekund”. Zdołał jednak powrócić do formy i w maju 2017 r. zaczął znowu wygrywać walki.

Co z tych historii możesz wyciągnąć dla siebie? Nawet ludzie o żelaznej woli miewają chwile słabości – to żaden wstyd. Jeśli przydarzy ci się spadek sprzedażowej formy – nie trać nadziei. Z każdą, nawet najtrudniejszą sytuacją możesz sobie poradzić. Czasem potrzeba na to mniej, czasem więcej czasu i pomocy specjalisty, jednak nigdy nie należy się poddawać.

Full access available for logged users only. Log in or select best subscription option here..

Log in Order a subscription

Also check

On-line only no. 23/2019

Wyeliminować pożeracze czasu

AS_23_czas.jpg

Organizacja pracy i zarządzanie czasem mają ze sobą bardzo wiele wspólnego, gdyż dobra organizacja pracy sprzyja efektywności jego wykorzystania. Zła organizacja działa natomiast odwrotnie, a każda wykonywana czynność pochłania więcej energii niż powinna. Jeśli dzieje się tak dzień za dniem, nasza indywidualna efektywność pracy nieuchronnie się obniża. Jak poprawić swoją wydajność?

Read more
On-line only no. 23/2019

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim

AS_23_matka.jpg

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to trudne wyzwanie, które metaforycznie można porównać do przesiadki z pędzącego rollercoastera (w domu z maluchem nigdy nie wiadomo jak będzie wyglądał kolejny dzień) do pędzącego pociągu (albo uda ci się wskoczyć do pędzącego składu, który co miesiąc przyśpiesza w kierunku nowego targetu, albo boleśnie poobijasz się, próbując dogonić uciekające wagony). Dlatego warto dobrze przygotować się do powrotu, aby etap wdrożenia przebiegł sprawnie.

 
Read more

Team lider kontra konflikt w zespole

AS_23_9.jpg

Jeśli kierujesz grupą osób, na pewno masz do czynienia z konfliktami. To naturalne zjawisko, które odpowiednio zarządzone potrafi wpłynąć na umocnienie więzi i zwiększenie efektywności działań. Jednocześnie wielu menedżerów obawia się wikłania w konflikty. Najczęściej, ponieważ nie czują się kompetentni lub uprawnieni. Jako lider masz do dyspozycji pokaźne pudełko z narzędziami służącymi do rozwiązywania konfliktów. Aby jednak zbyt często nie trzeba było do niego sięgać, warto najpierw dobrze zrozumieć naturę konfliktu i wiedzieć, jak tworzyć kulturę w zespole, która je samoreguluje.

Read more

Current issue

Go to

Partners

Reklama