Co mają ze sobą wspólnego handlowiec i sportowiec? I jeden, i drugi walczy o wynik. Jeżeli nie sprzedajesz, to możesz mieć najlepszy kontakt z szefem, a i tak twoje dni w firmie są policzone. Podobnie w sporcie – nie ma wyników, nie ma kariery. Dlatego warto przyjrzeć się kilku sportowcom, bo możemy się od nich wiele nauczyć.

Nie myśl, że najtwardsi nie mogą wpaść w dołek

Panuje przekonanie, że osoba silna psychicznie nie może mieć problemów psychicznych. To nieprawda – chyba nikt nie powie, że sportowcom brak silnej woli i determinacji. A jednak i wśród nich zdarzają się osoby chorujące na depresję.

1. Mamed Khalidov

Uważany za najlepszego polskiego zawodnika MMA, w 2016 r. przerwał karierę na kilka miesięcy ze względu na problemy osobiste. W wywiadzie mówił: „Może nienormalne jest to, że o tym powiedziałem? Ludzie przecież wolą siedzieć cicho, bo traktują depresję jako słabość. Ale nie jestem robotem”. Jednak po jakimś czasie powrócił do klatki i nadal walczy.

2. Justyna Kowalczyk

Biegaczka narciarska, mistrzyni świata i multimedalistka olimpijska, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata w biegach narciarskich. W 2014 r. otwarcie zaczęła mówić o swojej depresji, bezsenności, braniu leków i kontaktach z psychiatrą i psychoterapeutą. Obecnie, po zakończeniu kariery sportowej, zajmuje się trenowaniem reprezentantek Polski w biegach narciarskich.

3. Tyson Fury

Były mistrz świata w boksie organizacji WBO, IBO, IBF, po wygranej walce z Władimirem Kliczko miał problem z depresją i narkotykami (kokainą). Oprócz tego walczył z nadwagą. W wywiadzie w październiku 2016 r. powiedział: „Mam maniakalne stany depresyjne. Każdego dnia mam nadzieję, że ktoś mnie zabije, zanim ja popełnię samobójstwo. Myślę o tym każdego dnia i gdybym nie był chrześcijaninem, to zabiłbym się w pięć sekund”. Zdołał jednak powrócić do formy i w maju 2017 r. zaczął znowu wygrywać walki.

Co z tych historii możesz wyciągnąć dla siebie? Nawet ludzie o żelaznej woli miewają chwile słabości – to żaden wstyd. Jeśli przydarzy ci się spadek sprzedażowej formy – nie trać nadziei. Z każdą, nawet najtrudniejszą sytuacją możesz sobie poradzić. Czasem potrzeba na to mniej, czasem więcej czasu i pomocy specjalisty, jednak nigdy nie należy się poddawać.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę

Zobacz również

Team leader w zespole zróżnicowanym wiekowo – jak ułożyć współpracę, by była efektywna?

Czytaj więcej

Team lider jako kolega podwładnych: gdzie leży granica?

AS_25_8.jpg

Budowanie relacji uwzględniających aspekty osobiste i wzajemną sympatię służy współpracy i efektywności. Część szefów nie chce jednak skracać dystansu w obawie przed nadużyciami ze strony pracowników. Nie chcą ryzykować utraty autorytetu i trudności w egzekwowaniu obowiązków. Uważają, że bezpieczniej jest myśleć o współpracownikach w kategorii pełnionych przez nich funkcji czy roli. To jednak droga donikąd, ponieważ duch zespołu nigdy nie narodzi się tam, gdzie brakuje poczucia więzi pomiędzy członkami zespołu. Jak więc rozwijać swój styl przywódczy na podstawie relacji i utrzymania wysokich standardów pracy?

Czytaj więcej

7 postaci ze świata biznesu, od których handlowiec może czerpać inspirację

AS_25_5.jpg

Czerpanie inspiracji od innych ludzi – szczególnie jeśli są autorytetami w naszej branży – potrafi bardzo poszerzyć nasze horyzonty i dać pożywkę dla wielu nowych pomysłów sprzedażowych i marketingowych. Oto subiektywna lista siedmiu osób ze świata biznesu, które mogą być inspiracją dla handlowca.

Czytaj więcej

Numer bieżący

Przejdź do

Partnerzy

Reklama