Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! To oznacza, że twoje doświadczenie i kwalifikacje opisane w CV zainteresowały potencjalnego pracodawcę. Co więcej, na tym etapie pokonałeś już znaczącą większość aplikujących na dane stanowisko. Co więc należy zrobić, aby tego dobrego wrażenia nie zepsuć, a jedynie je pogłębić? Jak się przygotować do rozmowy, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady?

Rozmowa kwalifikacyjna to zazwyczaj ostatni etap wielopoziomowego procesu. Zanim się na niej stawisz, musisz poświęcić trochę czasu na przygotowanie się i zdobycie wiedzy w 3 obszarach:

  • o sobie,
  • o firmie i branży,
  • o stanowisku, o które się ubiegasz.

Dzięki temu nie tylko unikniesz gafy, ale dodatkowo wyróżnisz się spośród kandydatów i wygrasz wyścig o posadę. Łatwo powiedzieć, myślisz sobie, ale czego konkretnego mam się o sobie dowiedzieć? Firmę i branżę przecież znam, bo wysłałem CV. Stanowisko to też błahostka, przecież w ogłoszeniu było wyraźnie napisane „przedstawiciel handlowy”. Dobrze odczytałam twoje myśli? W większości przypadków niestety tak... Tym gorzej, bo jest to dość krótkowzroczne i zwodnicze podejście. Zamiast tego proponuję 7 kroków, które pomogą ci odnieść sukces.

1. SPRZEDAJ SIĘ

Sprzedać się, to umieć ze swobodą i pewnością siebie prezentować swoje umiejętności i osiągnięcia. Na rozmowie pewnie pojawią się pytania o twoje silne strony. Jak o nich mówić, aby się nie przechwalać, a podkreślić, że masz cechy i umiejętności, dzięki którym sprawdzisz się na danym stanowisku? Co mówić, gdy w opisie wymagań na stanowisko, o które się ubiegamy, pojawia się aktywne pozyskiwanie klientów?

Dzięki mojej otwartości mam łatwość w nawiązywaniu kontaktów z nowo poznanymi osobami, co przekłada się na budowanie relacji z klientami.

Kolejne pytanie, jakie może się pojawić to: „Dlaczego powinniśmy właśnie Pana/Panią zatrudnić na stanowisko przedstawiciela handlowego w naszej firmie?”.

Tu sprawdzają się 3 drogowskazy:

  • Co zrobiłeś? W poprzedniej firmie w ostatnim kwartale nawiązałem współpracę z 10 nowymi klientami.
  • Jak to zrobiłeś? Reprezentowałem firmę na branżowych konferencjach, gdzie bazując na mojej łatwości komunikowania się oraz otwartości na ludzi umówiłem 20 spotkań z potencjalnymi kontrahentami.
  • Jaki był tego efekt? W efekcie zrealizowałem plan kwartalny oraz zdobyłem polecenia nowych klientów na kolejne miesiące współpracy.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Syzyfowe prace*

AS_27_79.jpg

Od trzydziestu lat zajmuję się sprzedawaniem. Od piętnastu również szkolę sprzedawców i menedżerów zespołów handlowych. Od lat 90. ubiegłego wieku wydano w Polsce setki książek na temat sprzedaży, a wielu ekspertów udziela się na łamach m.in. specjalistycznych czasopism. Mimo to wciąż napotkać można sytuacje, świadczące o tym, że kwestie, zdawałoby się oczywiste, dla niektórych takimi nie są, a problemy, na które dawno znaleziono rozwiązanie, wciąż dręczą część sprzedawców.

Czytaj więcej

Klucz do klienta – słowa klucze w rozmowie sprzedażowej

AS_27_56.jpg

W dzisiejszych czasach, aby zyskać uwagę klienta, handlowiec musi z precyzją snajpera dopasowywać styl do swojego rozmówcy. Nierzadko jednak zdarza się, że mimo zastosowania przez nas wielu nowoczesnych technik, klient przestaje słuchać, w duchu podejmując decyzję o rezygnacji z proponowanych rozwiązań. Na szczęście istnieje sposób, który pozwala utrzymać niemal stałe zainteresowanie klienta rozmową, który, co ciekawe, mimo upływu lat, niezmiennie pozostaje efektywny. Ten sposób to uniwersalne, „magiczne" słowa klucze.

Czytaj więcej

Savoir‑vivre w sprzedaży: "Proszę przyjąć ten skromny podarunek!"

AS_26_60.jpg

Polski rynek sprzedaży już od dawna nie jest rynkiem lokalnym. Pracując jako przedstawiciel handlowy czy doradca klienta, bardzo często w mniejszym lub większym stopniu stykasz się w swojej pracy z zagranicznymi klientami czy kontrahentami. Jeździsz do nich w delegacje lub zapraszasz ich do siebie. Dlatego warto poznać zasady kultury biznesowej, obowiązującej w kraju naszego kontrahenta. Znajomość zasad zachowania, przedstawiania się czy komunikacji podczas negocjacji oraz w kontaktach poza salą negocjacyjną to podstawa sukcesu sprzedawcy. Można mieć świetną ofertę, stworzyć doskonałe warunki, ale nie mieć szansy na ich przedstawienie zagranicznemu klientowi z powodu nieznajomości zasad savoir-vivre'u.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama