W świecie sprzedaży prezentacje to codzienność. Konieczność ich przygotowania, a następnie wygłoszenia zazwyczaj budzi w nas niechęć i znudzenie. Nie zawsze jednak musi tak być. Sekret tkwi w odpowiednim doborze narzędzia. Przyjrzyjmy się kilku – tym wiodącym na rynku.

Znaczna część ludzi, słysząc „prezentacja” od razu myśli „PowerPoint”. Nic dziwnego, ten wydany w 1987 r. przez Microsoft program do tworzenia prezentacji multimedialnych zjednał sobie sympatię większości. Wchodząc w skład pakietu Microsoft Office był bardzo łatwo dostępny, przez co, przez długi czas, również bezkonkurencyjny. Rynek oprogramowań oferuje jednak znacznie więcej programów do tworzenia prezentacji. Wniosek? Era PowerPointa dobiega końca. Pytanie jednak, co teraz jest na topie, z czego warto korzystać, a co lepiej omijać szerokim łukiem?

Niestandardowe Prezi

Prezi chyba nikomu nie trzeba już przedstawiać. To stworzone przez węgierskiego architekta, Adama Somlai-Fischera oprogramowanie, początkowo przeznaczone było do tworzenia wizualizacji architektonicznych. Co je wyróżnia? Przede wszystkim niesztampowe podejście do prezentowania. Nie tworzymy tutaj, tak jak ma to miejsce zazwyczaj, kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu osobnych slajdów, tylko jedną, dużą makietę. Na dużej, przypominającej mapę, przestrzeni umieszczamy wybrane przez nas grafiki i teksty, a następnie, zgodnie z naszymi upodobaniami, łączymy ze sobą poszczególne elementy, tworząc naturalne przejścia. To narzędzie do tworzenia prezentacji pozwala na bardzo naturalny storytelling, przy okazji jednak dbając o to, aby nie zanudzić odbiorcy. Przechodzenie do każdego kolejnego slajdu powoduje jego przybliżenie, przez co, jeśli w prezentacji zastosowane zostaną atrakcyjne wizualnie, wzajemnie do siebie dopasowane grafiki, może ona w swej formie przypominać animowany film.

To rozwiązanie SaaS (Software as a Service – oprogramowanie jako usługa) zjednało sobie już ponad 100 milionów klientów, wśród których znajdują się firmy takie, jak: Sharp, BMW, IBM, Lufthansa czy Avon1. Jak kształtują się jego koszty? Prezi oferuje swoim użytkownikom aż cztery pakiety, na które składają się różne warianty. Dzięki takiej kombinacji możliwe jest zarówno bezpłatne wykorzystywanie tego programu, jak i korzystanie z pakietów, których miesięczny koszt waha się w granicach 5–59 dolarów.

Pakiet pierwszy, o nazwie „Basic” oferuje nam dwa warianty – Basic i Plus. Pierwszy z nich, najbardziej podstawowy, umożliwia tworzenie i udostępnianie prezentacji i dostępny jest zupełnie za darmo. Jego wadą jest to, że tworzone przez nas dokumenty nie są prywatne, a co za tym idzie – zobaczyć je może praktycznie każdy. Jeśli jednak potrzeby użytkownika wykraczają poza ramy oferowane w wariancie „Basic”, za opłatą w wysokości 15 dol. na miesiąc możliwe jest skorzystanie z wariantu „Plus”, który dodatkowo umożliwia dostęp do narzędzia w trybie offline (przydatny w przypadku braku dostępu do Internetu lub słabego zasięgu) oraz łatwe przenoszenie prezentacji na inne urządzenia.

Nieco większe możliwości daje pakiet drugi – „Individual”, występujący w trzech wariantach. W kosztującej 5 dol. miesięcznie opcji „Standard”, oprócz tworzenia prezentacji, zyskujemy możliwość łatwej kontroli tego, kto może oglądać stworzone przez nas prezentacje. Wariant „Plus” oprócz tego, co zawarte jest w „Standardzie” oferuje także dostęp do systemu w trybie offline, łatwą możliwość przenoszenia prezentacji i narzędzia wspierające kreowanie marki. Jego miesięczny koszt to 15 dolarów. Dla najbardziej wymagających użytkowników Prezi, w ramach pakietu „Individual”, oferuje wariant trzeci, czyli wyceniany na 59 dol./miesiąc pakiet „Premium”. Oprócz wszystkich dostępnych w ramach pakietów „Basic” i „Plus” funkcji daje on także możliwość korzystania z zaawansowanych narzędzi analitycznych i prezenterskich oraz dostęp do szkoleń pozwalających na poznanie i wykorzystanie pełnych możliwości narzędzia.

Prezi nie zapomina też o uczniach i studentach. Za 5 dol. miesięcznie oferuje im możliwość kontroli tego, kto widzi tworzone przez nich materiały, dostęp offline oraz zaawansowane funkcje prezenterskie. Pakiet ostatni przewidziany jest do użytku większego grona, liczącego sobie od 3 do 10 osób, a jego cena i zakres ustalane są indywidualnie2.

Niewątpliwą zaletą tego narzędzia jest wspomniane już nieszablonowe podejście do prezentacji. Wykorzystując je do przygotowania jakiegoś wystąpienia możesz być pewien, że zrobi ono spore wrażenie na odbiorcach i na długo pozostanie w ich pamięci. Mocną stroną oprogramowania jest też szeroki wybór pakietów i wariantów – taki kształt oferty pomoże sprostać naprawdę wielu klientom. Niestety, jednak Prezi, oprócz szeregu zalet, ma też jedną zasadniczą wadę – zaprojektowanie przy jego pomocy efektownej prezentacji wymaga sporych nakładów czasu i cierpliwości. Sama nauka narzędzia może zająć nawet kilka dni, a wykonanie jednej prezentacji to dobrych kilka godzin.

Pozostałe 54% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu

Zobacz również

Co każdy klient chce usłyszeć... (ale niekoniecznie zdaje sobie z tego sprawę)

AS_29_74.jpg

„Czy dałoby się tu i tu zrobić takie coś...”, „A moglibyście panowie zrobić mi takie o...” – takimi i podobnymi pytaniami zasypywałam ekipę remontową, która swego czasu niebacznie podjęła się karkołomnego zadania odświeżenia mojego mieszkania. W końcu szef nie wytrzymał i powiedział: „Pani Moniko, jedyne czego nie jesteśmy w stanie zrobić, to wybrać za panią koloru ścian. Wszystko inne się da”. I faktycznie, dało się. Tak bardzo się dało, że po kilku latach, kiedy nadszedł czas większego remontu, byłam gotowa na tę konkretną ekipę czekać ponad pół roku i zapłacić im tyle, ile zażądali.

Czytaj więcej

Czy umiesz odpoczywać?

AS_29_62.jpg

O tym, jak ważny jest odpoczynek i odpowiednia regeneracja, nikogo nie trzeba przekonywać. Ale jak wcielić tę wiedzę w życie, zwłaszcza w czasach zwiększonej presji na wyniki? W poniższym artykule odnajdziesz dla siebie kilka cennych wskazówek, o co zadbać, aby zarówno twoje ciało, jak i umysł były bardziej zrelaksowane.

Czytaj więcej

Siła rytuałów

AS_29_57.jpg

Rytuałami zainteresowaliśmy się w naszej pracy projektowej. Zauważyliśmy, że pomyślność pewnych naszych projektów wiązała się z wpasowaniem nowego produktu lub inicjatywy w ramy rytuału. Niezależnie od tego, czy należało wypromować stosowanie reżimów dietetycznych przy cukrzycy, pomóc obywatelom w prawnym kwestionowaniu mandatów czy też wesprzeć nowych menedżerów w efektywniejszym kierowaniu zespołami, ramy rytuału zawsze sprawiały, że nowy produkt stawał się atrakcyjniejszy i bardziej zajmujący.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama