A gdyby tak... rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Czy podobne myśli pojawiają się w twojej głowie, raz po raz zachęcając do dokonania zmian w sferze zawodowej? A może pragniesz zmiany, ale obawiasz się, że to jedynie twoja zachcianka, która nijak ma się do rzeczywistości, bo przecież obecnie cieszysz się stabilizacją, a całkiem przyzwoite wynagrodzenie co miesiąc pojawia się na twoim koncie? Jeśli te i inne pytania zaprzątają ci głowę, koniecznie zapoznaj się z sygnałami, których absolutnie nie powinno się bagatelizować.

Emocjonalne BHP, czyli jak pracować i nie dać się zwariować

Kochaj to, co robisz, a nie przepracujesz ani minuty w swoim życiu” – brzmi wspaniale, jednak dla wielu ludzi jest to jedynie frazes, który nie znajduje pokrycia w rzeczywistości.

Czasy się zmieniają, a wraz z nimi zmianom ulega sytuacja na rynku pracy. Dziś coraz więcej zatrudnionych osób dba o aspekty rozwoju osobistego w pracy oraz o dodatkowe benefity, jakie oferuje pracodawca na czas zatrudnienia. Mało tego, w związku z rosnącą liczbą ogłoszeń o pracę, to kandydat wybiera dziś miejsce, w którym świadczyć będzie swe zawodowe usługi.

I choć reprezentanci różnych pokoleń mają odmienne potrzeby i poglądy na ewentualne zmiany miejsca zatrudnienia, to oznaki sygnalizujące, że czas zastanowić się nad zmianą miejsca pracy są uniwersalne. Jakie to sygnały?

 1. SATYSFAKCJA Z PRACY

  Życie zawodowe to nie bajka i nie zawsze jest idealne. W początkowej fazie po rozpoczęciu pracy w konkretnym miejscu zwykle jest tak, że wszystko co nowe ekscytuje lub chociaż ciekawi. Wraz z upływem miesięcy czy lat, może zacząć dopadać cię pewnego rodzaju rutyna. Brak nowych doznań i wyzwań w miejscu pracy może sprawić, że zaczniesz tracić poczucie satysfakcji z wykonywanych obowiązków, a to wpłynąć może na uczucie niechęci do codziennego rytmu dnia.

  Reaguj, zanim delikatne zniechęcenie zmieni się w opłakaną w skutkach frustrację.

  Gdy tylko zauważysz, że problem braku poczucia satysfakcji z pracy pojawia się w twoim przypadku – koniecznie obserwuj przyczyny takiego stanu rzeczy i nie bagatelizuj tego sygnału. Szybko może się on pogorszyć.

 2. SAMOPOCZUCIE W MIEJSCU PRACY

  Chyba każdy chciałby pracować w miejscu, które sprzyja zatrudnionym na wielu płaszczyznach. Od dogodnej lokalizacji, poprzez piękne biuro, na wymarzonych współpracownikach kończąc.

  Nie chodzi tu jednak o marmurowe wykończenie budynku i nad wyraz uprzejmych kolegów, uśmiechających się niczym aktorzy z amerykańskich sitcomów.

  Choć sformułowanie „dobra atmosfera w miejscu pracy” brzmi jak rekrutacyjny slogan, rodem z bannera reklamowego firmy HR, to jest to punkt, przy którym warto zatrzymać się na dłuższą chwilę.

  Pod tym sztampowym hasłem kryje się przede wszystkim sprzyjające i przyjazne ludziom miejsce pracy, gdzie możesz liczyć zarówno na wsparcie osób, z którymi dzielisz biuro, jak i na szefów, dla których nie jesteś tylko kolejną liczbą w tabeli kwartalnych wyników.

  Ważne jest to, by samo wejście do biura nie generowało skrętu żołądka z powodu kolejnej odprawy, podczas której możesz spodziewać się nieprzyjemnych i nad wyraz stresujących (a może i zawierających groźby zwolnienia!) rozmów.

  Warto też zwracać uwagę na fakt, jacy ludzie cię otaczają – czy są to osoby, które podadzą ci pomocną dłoń w chwili, gdy twój target jest zagrożony, czy może uśmiechną się pod nosem, że oto stracili konkurenta w walce o tytuł pracownika miesiąca?

  To jest punkt, na który powinno się zwracać szczególną uwagę!

Pozostałe 60% artykułu dostępne jest dla zalogowanych użytkowników serwisu.

Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę Kup dostęp do artykułu Kup dostęp do zestawu (artykuł + dokument)
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Tylko on-line nr 31/2020

"To niesprawiedliwe!"

"To niesprawiedliwe!"
 • Czy sprawiedliwe traktowanie pracowników jest możliwe?
 • Co pracownicy prawdopodobnie chcą powiedzieć, gdy mówią „to niesprawiedliwe”?
 • Czym są nieświadome uprzedzenia i jak się przed nimi ochronić?
Czytaj więcej

O winach, językach obcych i 10‑minutowych negocjacjach

O winach, językach obcych i 10-minutowych negocjacjach

Centralna Polska. Podjeżdżam pod firmę klienta. Przeszklony budynek, wokół czyściutko, nowe hale produkcyjne, świeżo zasadzone drzewka otoczone białymi kamyczkami i Porsche 911 na firmowym parkingu. Widok, który może przytłoczyć niejednego handlowca. Zawsze wtedy zastanawiam się, kim jest człowiek, który to wszystko zbudował. Jak przekonać właściciela tak wspaniałej firmy do wyboru mojego produktu czy usługi, mając świadomość, że już chyba nic nie robi na nim wrażenia?

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama