Nie jest tajemnicą, że współcześnie każdy człowiek (może poza mieszkającymi na odludziu plemionami) styka się z co najmniej trzema tysiącami przekazów marketingowych dziennie. To niezbędne minimum, które absorbujemy, żyjąc w tzw. cywilizowanym świecie. W konsekwencji coraz mniej czasu możemy poświęcać na zdobywanie nowych informacji o ewentualnych ofertach biznesowych. Dlatego dobry, krótki pitch (z ang.: wystawiać towary na sprzedaż) jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Elevator Pitch – czyli „przemowa w windzie” – to właśnie krótka, kilkudziesięciosekundowa autoprezentacja, która ma zachęcić odbiorców do posłuchania więcej na temat naszej propozycji. Jak ją przygotować, aby zainteresować słuchaczy?

Legenda głosi, że pewnego dnia człowiek z pomysłem na biznes trafił do windy, którą jechała osoba z zasobami, żeby ten pomysł zrealizować. Nasz bohater w ciągu 30-sekundowej podróży przeprowadził na tyle skuteczną prezentację, że zyskał zainteresowanie inwestora i zaproszenie na dalsze rozmowy, które zakończyły się sfinansowaniem pomysłu. Jaki z tego wniosek?

Elevator Pitch zdecydowanie nie powinien być kompletną prezentacją naszego pomysłu, zawierającą wszelkie możliwe szczegóły, skondensowane w czasie 30 czy nawet 60 sekund. Każdy, kto pomyśli o tym w ten sposób, powinien najpierw obejrzeć na YouTube krótki filmik, który doskonale pokazuje, jak się kończy takie podejście – wystarczy wpisać w wyszukiwarkę YouTube hasło „za chwilę dalszy ciąg programu reklama w telewizji”.

Czym ma być Elevator Pitch?

To coś w rodzaju tzw. teasera – krótkiego, zwięzłego komunikatu, który ma za zadanie pobudzić apetyt słuchaczy na dowiedzenie się czegoś więcej o nas, naszej firmie czy naszym projekcie. Jego skutkiem ma być zapadnięcie w pamięć odbiorców komunikatu i zaproszenie na dalsze rozmowy, podczas których już ze szczegółami omówimy konkretne pomysły czy propozycje.

Jak długo trwa przygotowanie Elevator Pitch?

Zgodnie z zasadą, że jeśli na mówienie o sobie mamy godzinę, możemy zacząć od razu, a jeśli mamy na to tylko 10 minut, potrzebujemy od trzech do pięciu godzin przygotowań, na opracowanie solidnego i przekonującego Elevator Pitch potrzebować będziemy wielu prób i – łącznie – na pewno kilku godzin przygotowań. Tu zdecydowanie jest jak na wojnie – im więcej potu na ćwiczeniach, tym mniej krwi w boju. Poza tym nasz pitch będzie na pewno ewoluował i zmieniał się w czasie, kiedy będziemy go używać. Sami zauważymy, co działa (a co nie) podczas kolejnych spotkań z żywymi słuchaczami. Nie bójmy się zmian! To właśnie zbyt sztywne trzymanie się schematu może nas wpędzić w kłopoty.

Dostęp możliwy dla zalogowanych użytkowników serwisu. Jeśli posiadasz aktywną prenumeratę przejdź do LOGOWANIA. Jeśli nie jesteś jeszcze naszym Czytelnikiem wybierz najkorzystniejszy WARIANT PRENUMERATY.

Zaloguj Zamów prenumeratę
Ulubione Drukuj

Zobacz również

Syzyfowe prace*

AS_27_79.jpg

Od trzydziestu lat zajmuję się sprzedawaniem. Od piętnastu również szkolę sprzedawców i menedżerów zespołów handlowych. Od lat 90. ubiegłego wieku wydano w Polsce setki książek na temat sprzedaży, a wielu ekspertów udziela się na łamach m.in. specjalistycznych czasopism. Mimo to wciąż napotkać można sytuacje, świadczące o tym, że kwestie, zdawałoby się oczywiste, dla niektórych takimi nie są, a problemy, na które dawno znaleziono rozwiązanie, wciąż dręczą część sprzedawców.

Czytaj więcej

Savoir‑vivre w sprzedaży: „Dlaczego chciałby Pan pracować w naszej firmie?”

AS_27_60.jpg

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Gratulacje! To oznacza, że twoje doświadczenie i kwalifikacje opisane w CV zainteresowały potencjalnego pracodawcę. Co więcej, na tym etapie pokonałeś już znaczącą większość aplikujących na dane stanowisko. Co więc należy zrobić, aby tego dobrego wrażenia nie zepsuć, a jedynie je pogłębić? Jak się przygotować do rozmowy, aby zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej posady?

Czytaj więcej

Klucz do klienta – słowa klucze w rozmowie sprzedażowej

AS_27_56.jpg

W dzisiejszych czasach, aby zyskać uwagę klienta, handlowiec musi z precyzją snajpera dopasowywać styl do swojego rozmówcy. Nierzadko jednak zdarza się, że mimo zastosowania przez nas wielu nowoczesnych technik, klient przestaje słuchać, w duchu podejmując decyzję o rezygnacji z proponowanych rozwiązań. Na szczęście istnieje sposób, który pozwala utrzymać niemal stałe zainteresowanie klienta rozmową, który, co ciekawe, mimo upływu lat, niezmiennie pozostaje efektywny. Ten sposób to uniwersalne, „magiczne" słowa klucze.

Czytaj więcej

Przejdź do

Partnerzy

Reklama